Official Announcements

Announcement Form for STA Day3

Thursday STA Day 3

DAY 2 DNF Announcement

DAY 2 DNF Announcement

Daily Highlights

New AIDA World Record in DYN

New AIDA World Record in DYN 

Daily Highlights DYN- Day4-June 24

Daily highlights DYN - Day 4 - June 24

Jury Members

Main Judge

Sasa Jeremic

Citizenship: Cyprus

Jury

Anne-Louise Fortin

Citizenship: Canada

Jury

Gaby Contreras

Citizenship: Venezuela

Jury

Paul Sutton

Citizenship: United Kingdom

Jury

Savva Savvas

Citizenship: Cyprus

Jury

Yulia Marievich

Citizenship: Latvia

Assistant Judge

Catherine Crossland

Citizenship: United Kingdom

Assistant Judge

Jurij Nesvat

Citizenship: Lithuania

Assistant Judge

Lisa Borg

Citizenship: Australia

Assistant Judge

Lucyna Kicińska

Citizenship: Poland

Assistant Judge

Marwan Hariri

Citizenship: Lebanon

Assistant Judge

Nikolajs Bardishevs

Citizenship: Latvia

Assistant Judge

Plamen Stoykov

Citizenship: Bulgaria

Assistant Judge

Wendy Yingyu Liu

Citizenship: United Kingdom

Assistant Judge

Yi-Hsien Ting

Citizenship: Chinese Taipei, Taiwan

DIVE CONDITIONS

“Park Arena OZK” was opened in 2018 and is the most modern swimming pool in Bulgaria, approved for international competitions by FINA and LEN. The pool offers excellent conditions for pool freediving disciplines and has a capacity of 1200 spectators.

Water temperature will be constant during the whole world championship – around 26 °C (it’s an indoor pool, water temperature is independent of weather conditions). Pool length is 50 meters, width 25 meters, and it has 10 lanes. Depth of the pool is 2 meters on one side, and 3 meters on the other.

Location of the pool:

Burgas, Lazar Madjarov str.

accomodation

The hotel is located at the entrance of Burgas, 4 km from the city center, sea garden and beach, less than 5 km away from the airport and 2.4 km from the pool.

The hotel is rated 7.9 on Booking.com, and it is their top pick for staying in Burgas. All rooms are available in 3 and 4 star options. 

Athletes can choose to stay in double or triple rooms, and they will be able to choose if they want to have breakfast only or full board.

Single rooms are also available, but extra charges will be added. 

All rooms are air-conditioned and feature a private bathroom with a hairdryer and a flat-screen TV. Free WiFi, as well as cable internet is available. Parking lot can hold up to 100 vehicles.

The hotel is equipped with a conference room (capacity: 50 people) which would be accessible for organizational needs.

Shuttle bus hotel-pool and back every competition and training day.

Travel to Burgas, Bulgaria

Plane: Burgas Airport (BOJ) has connections to hubs like London and Moscow and Wizz air has direct flights from 5 European cities. Local flights from Sofia operated by the national carrier Bulgaria Air start from 30 eur (one way).

Train: Regular trains run to Sofia and other major cities in Bulgaria. A change in Sofia is required.

......

.

Car: The A1 highway runs from Sofia to Burgas (380 km distance,3.5 hrs drive), while the E87 follows the coast from Varna to the north.

Bus: Eurolines runs international buses into Burgas city center. Regular bus lines connect Burgas with all parts of Bulgaria (round trip ticket from Sofia to Burgas costs around 27 eur).


COSTS

Registration fee: Registration closed

Start list

Start Diver Gender Official Top Discipline AP RP Card Points Remarks
1 Aliona Cutas F 09:30 DYNB 1 m 108 m WHITE 54 ok
2 Kate Goodwin F 09:30 DYNB 1 m 127 m WHITE 63.5 ok
3 Kazuaki Yonezawa M 09:30 DYNB 1 m 134 m WHITE 67 ok
4 Georgina Miller F 09:30 DYNB 1 m 125 m WHITE 62.5 ok
5 Bartosz Lubecki M 09:30 DYNB 1 m 150 m WHITE 75 ok
6 Sayaka Oi F 09:30 DYNB 1 m 120 m WHITE 60 ok
7 David Mellor M 09:40 DYNB 1 m 162 m WHITE 81 ok
8 Yohai Asseraf M 09:40 DYNB 1 m 135 m RED 0 dqbo-surface
9 Christophe Bruel M 09:40 DYNB 1 m 175 m WHITE 87.5 ok
10 Evan Walther M 09:40 DYNB 1 m 191 m WHITE 95.5 ok
11 Henrik Johansson M 09:40 DYNB 1 m 225 m WHITE 112.5 ok
12 Takayuki Inui M 09:40 DYNB 3 m 130 m WHITE 65 ok
13 Agnieszka Kalska F 09:50 DYNB 10 m 50 m RED 0 dqsp
14 Chih-Lin Yeh F 09:50 DYNB 5 m 165 m RED 0 dqbo-surface
15 Jarrod Briffa M 09:50 DYNB 4 m 168 m WHITE 84 ok
16 Marika Konola-Tuominen F 09:50 DYNB 12 m 116 m WHITE 58 ok
17 Miro Suonperä M 09:50 DYNB 21 m 166 m WHITE 83 ok
18 Petar Klovar M 09:50 DYNB 10 m 250 m WHITE 125 ok
19 Li Karlsen F 10:00 DYNB 25 m 178 m WHITE 89 ok
20 Mai Morimura F 10:00 DYNB 25 m 207 m WHITE 103.5 ok
21 Lorena Prieto Cacabelos F 10:00 DYNB 25 m 125 m WHITE 62.5 ok
22 Valdemar Karlsson M 10:00 DYNB 34 m 101 m WHITE 50.5 ok
23 Tomasz Werte M 10:00 DYNB 44 m 157 m RED 0 dqairways
24 Iiris Ala-Olla F 10:00 DYNB 45 m 95 m WHITE 47.5 ok
25 Ming (William Joy) Jin M 10:10 DYNB 50 m 223 m WHITE 111.5 ok
26 Paula Johnsson F 10:10 DYNB 50 m 166 m WHITE 83 ok
27 Smaragda Xenofou F 10:10 DYNB 50 m 152 m WHITE 76 ok
28 Djurdjina Parezanovic F 10:10 DYNB 50 m 101 m WHITE 50.5 ok
29 Doroteya Borisova F 10:10 DYNB 50 m 86 m RED 0 dqsp,dqairways
30 Kristina Atanackovic F 10:10 DYNB 50 m 126 m WHITE 63 ok
31 Namig Ahmadzada M 10:40 DYNB 51 m 75 m WHITE 37.5 ok
32 Barbara Kalska F 10:40 DYNB 51 m 77 m WHITE 38.5 ok
33 Miljan Kolčić M 10:40 DYNB 53 m 75 m WHITE 37.5 ok
34 Tetiana Serogina F 10:40 DYNB 55 m 132 m WHITE 66 ok
35 Nicky Margieson Schellander F 10:40 DYNB 60 m 72 m WHITE 36 ok
36 William Seaford M 10:40 DYNB 60 m 141 m WHITE 70.5 ok
37 Siew Ling, Elys Lai F 10:50 DYNB 60 m 180 m WHITE 90 ok
38 Agata Wittchen-Barelkowska F 10:50 DYNB 61 m 100 m WHITE 50 ok
39 Janita Kulkula F 10:50 DYNB 70 m 147 m WHITE 73.5 ok
40 Aruna Yamashita F 10:50 DYNB 70 m 160 m RED 0 dqsp,dqairways
41 Boris Georgiev M 10:50 DYNB 75 m 111 m WHITE 55.5 ok
42 Deyan Doychev M 10:50 DYNB 77 m 79 m WHITE 39.5 ok
43 Magdalena Całujek F 11:20 DYNB 80 m 100 m WHITE 50 ok
44 Ivan Rodriguez M 11:20 DYNB 80 m 99 m WHITE 49.5 ok
45 Adam Drzazga M 11:20 DYNB 80 m 120 m WHITE 60 ok
46 Danail Edrev M 11:20 DYNB 93 m 181 m RED 0 dqother
47 Marcin Baranowski M 11:20 DYNB 95 m 178 m WHITE 89 ok
48 Joontae Hwang M 11:20 DYNB 99 m 179 m RED 0 dqbo-surface
49 Roman Khromov M 11:30 DYNB 100 m 103 m WHITE 51.5 ok
50 Mohamed Aljneibi M 11:30 DYNB 100 m 200 m WHITE 100 ok
51 Atsushi Nakano M 11:30 DYNB 100 m 151 m WHITE 75.5 ok
52 Lin Hsin Ju F 11:30 DYNB 100 m 127 m WHITE 63.5 ok
53 Jakub Frackowiak M 11:30 DYNB 101 m 127 m WHITE 63.5 ok
54 Tijana Nikolic F 11:30 DYNB 101 m 163 m WHITE 81.5 ok
55 Geor Marinac M 11:40 DYNB 103 m 158 m WHITE 79 ok
56 Karin Prins F 11:40 DYNB 105 m 158 m WHITE 79 ok
57 Birgül Erken F 11:40 DYNB 105 m 116 m WHITE 58 ok
58 Natascha Leisi F 11:40 DYNB 110 m 130 m RED 0 dqsp
59 Kateryna Sadurska F 11:40 DYNB 111 m 216 m WHITE 108 ok
60 Martin Parvanov M 11:40 DYNB 110 m 156 m WHITE 78 ok
61 Riya Sakakibara F 11:50 DYNB 113 m 162 m WHITE 81 ok
62 Eva Raimundez Kuhlmann F 11:50 DYNB 115 m 157 m RED 0 dqbo-surface
63 Yoko Ota F 11:50 DYNB 120 m 158 m WHITE 79 ok
64 Kyosuke Abe M 11:50 DYNB 125 m 154 m WHITE 77 ok
65 Marta Kolasinska F 11:50 DYNB 125 m 151 m RED 0 dqbo-surface
66 Noriyuki Yabe M 12:00 DYNB 125 m 154 m RED 0 dqsp
67 Tommi Pasanen M 12:00 DYNB 125 m 181 m WHITE 90.5 ok
68 Shinya Oi M 12:00 DYNB 125 m 169 m WHITE 84.5 ok
69 Yueh Shiang Hsu M 12:00 DYNB 125 m 240 m WHITE 120 ok
70 Laurence Gueguen F 12:00 DYNB 126 m 165 m WHITE 82.5 ok
71 Tomas Jonsson M 12:00 DYNB 127 m 206 m WHITE 103 ok
72 Michal Bochenek M 12:10 DYNB 129 m 183 m WHITE 91.5 ok
73 Sunkyoung Lee F 12:10 DYNB 130 m 149 m WHITE 74.5 ok
74 Jihee Yun F 12:10 DYNB 131 m 157 m WHITE 78.5 ok
75 Boguslaw Kraus M 12:10 DYNB 140 m 174 m RED 0 dqbo-uw
76 Nacho Peral Villar M 12:10 DYNB 140 m 201 m WHITE 100.5 ok
77 Lidija Lijic F 12:10 DYNB 145 m 209 m WHITE 104.5 ok
78 Minsoo Jeong M 13:50 DYNB 150 m 157 m WHITE 78.5 ok
79 Klaus Kasten M 13:50 DYNB 150 m 208 m WHITE 104 ok
80 Miroslav Minchev M 13:50 DYNB 150 m 202 m WHITE 101 ok
81 Ibrahim Al Salatni M 13:50 DYNB 150 m 212 m WHITE 106 ok
82 David Spreitz Elings M 13:50 DYNB 153 m 195 m WHITE 97.5 ok
83 Yongju Lee F 13:50 DYNB 155 m 184 m WHITE 92 ok
84 Binna Kang F 14:00 DYNB 160 m 177 m RED 0 dqairways
85 Eyal Yaron M 14:00 DYNB 161 m 175 m WHITE 87.5 ok
86 Ossi Peltola M 14:00 DYNB 161 m 171 m WHITE 85.5 ok
87 Inaki Santos M 14:00 DYNB 161 m 214 m RED 0 dqsp,dqairways
88 Yasuko Ozeki F 14:00 DYNB 176 m 209 m RED 0 dqsp,dqairways
89 David Custic M 14:00 DYNB 200 m 265 m RED 0 dqsp
90 Karlo Grbin M 14:10 DYNB 175 m 206 m RED 0 dqairways
91 Hinatea Penilla-Y-Perella Marere F 14:10 DYNB 175 m 162 m YELLOW 74.5 under ap
92 Clement Lesaffre M 14:10 DYNB 175 m 212 m YELLOW 101 other
93 Karol Karcz M 14:10 DYNB 210 m 232 m WHITE 116 ok
94 Magdalena Solich-Talanda F 14:10 DYNB 207 m 236 m WHITE 118 ok
95 Guillaume Bourdila M 14:10 DYNB 230 m 265 m YELLOW 112.5 turn
96 Yuriko Ichihara F 14:20 DYNB 100 m 177 m WHITE 88.5 ok
97 Hakyong Kim M 14:20 DYNB 145 m 218 m WHITE 109 ok

Sponsors