Event Details

Event info

Freediving Moscow Cup 2009

Start date: 19.04.2009
End date: 19.04.2009
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DNF DYN
Organizer: Judge ItTEST DUMMY
Main Judge: Not set
Assistant Judges: Konstantin BORISOV
Additional Judges: Not set

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Dragun OKSANA Russian Federation Female White 53.8 0 03:16 min 04:29 min OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 51.2 0 03:30 min 04:16 min OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 48.6 0 02:00 min 04:03 min OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 44.8 0 03:10 min 03:44 min OK
Anastasia SCHETININA Russian Federation Female White 44 0 03:30 min 03:40 min OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 41.8 0 02:30 min 03:29 min OK
Olga LUKOVA Russian Federation Female White 38.2 0 03:03 min 03:11 min OK
Mariya TARASOVA Russian Federation Female White 37.4 0 01:30 min 03:07 min OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female Yellow 26 2 02:30 min 02:21 min PEN
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 19.4 0 01:30 min 01:37 min OK
Olga VEGERINA Russian Federation Female Red 0 0 02:30 min 00:02 min DQSP
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 75.6 0 05:30 min 06:18 min OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 71.2 0 04:30 min 05:56 min OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 67.8 0 04:00 min 05:39 min OK
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male White 62.8 0 04:00 min 05:14 min OK
Sergey ORLOV Russian Federation Male White 62 0 04:00 min 05:10 min OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 60.6 0 03:43 min 05:03 min OK
Vitaly SLAVSKY Russian Federation Male White 59.2 0 04:00 min 04:56 min OK
Evgeny YASNIY Ukraine Male White 57.2 0 04:00 min 04:46 min OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 55.4 0 04:00 min 04:37 min OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 54.6 0 03:30 min 04:33 min OK
Ivan KOLESOV Russian Federation Male White 54 0 03:00 min 04:30 min OK
Andrey BOCHAROV Russian Federation Male White 52.6 0 03:00 min 04:23 min OK
Timofei MOROZOV Russian Federation Male White 52 0 03:30 min 04:20 min OK
Pavel SHISHKIN Russian Federation Male White 51.4 0 04:00 min 04:17 min OK
Andrey SACHKOV Russian Federation Male White 51.2 0 04:00 min 04:16 min OK
Sergey OSIPOV Russian Federation Male White 49.8 0 03:00 min 04:09 min OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 49.6 0 03:45 min 04:08 min OK
Renat HARISOV Russian Federation Male White 48.8 0 02:30 min 04:04 min OK
Leonid KLESHIN Russian Federation Male White 48.8 0 01:00 min 04:04 min OK
Stepan SHARKOVSKY Russian Federation Male White 46.6 0 03:00 min 03:53 min OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male White 46.4 0 03:00 min 03:52 min OK
Pavel GRACHEV Russian Federation Male White 44.8 0 03:30 min 03:44 min OK
Alexander MAGLAPERIDZE Russian Federation Male White 43.4 0 03:30 min 03:37 min OK
Anton KONSTANTINOV Russian Federation Male White 43 0 02:00 min 03:35 min OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 41.2 0 03:00 min 03:26 min OK
Mikhail IVANCOV Russian Federation Male Yellow 31 10 04:10 min 03:24 min PEN
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male White 40.8 0 02:00 min 03:24 min OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 39.4 0 02:00 min 03:17 min OK
Kirill TIMERBULATOV Russian Federation Male White 37.6 0 03:00 min 03:08 min OK
Petr Vyacheslavovich LIHVAR Russian Federation Male White 36.4 0 02:45 min 03:02 min OK
Ilya IVANOV Russian Federation Male White 36.4 0 02:15 min 03:02 min OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 32.2 0 01:30 min 02:41 min OK
Pavel DUDIN Russian Federation Male Yellow 20 8 03:00 min 02:20 min PEN
Vitaliy MALCEV Russian Federation Male Yellow 25 3 02:30 min 02:18 min PEN
Oleg FETISOV Russian Federation Male White 0 0 05:00 min 00:00 min OK
Anton SOBKO Russian Federation Male Red 0 0 03:30 min 00:02 min DQSP
Denis PALECKIY Russian Federation Male Red 0 0 02:50 min 00:02 min DQSP

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia MOLCHANOVA Russian Federation Female White 65 0 100 m 130 m OK
Olga LUKOVA Russian Federation Female White 42 0 50 m 84 m OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 40.5 0 35 m 81 m OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 38.5 0 65 m 77 m OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 38 0 63 m 76 m OK
Anastasia SCHETININA Russian Federation Female White 31.5 0 50 m 63 m OK
Dragun OKSANA Russian Federation Female White 30.5 0 52 m 61 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 27.5 0 35 m 55 m OK
Mariya TARASOVA Russian Federation Female White 25 0 50 m 50 m OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female White 24.5 0 35 m 49 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 21.5 0 40 m 43 m OK
Olga VEGERINA Russian Federation Female Red 0 0 60 m -2 m DQSP
Natalia MOLCHANOVA Russian Federation Female Red 0 0 1 m -2 m DQBO
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 58 0 90 m 116 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male Yellow 53 1 60 m 108 m PEN
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 52.5 0 75 m 105 m OK
Ivan KOLESOV Russian Federation Male White 50 0 51 m 100 m OK
Evgeny YASNIY Ukraine Male White 44.5 0 75 m 89 m OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 41.5 0 50 m 83 m OK
Leonid KLESHIN Russian Federation Male White 39 0 1 m 78 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 38 0 70 m 76 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 37 0 62 m 74 m OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 35.5 0 50 m 71 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 33.5 0 50 m 67 m OK
Timofei MOROZOV Russian Federation Male White 33.5 0 50 m 67 m OK
Andrey BOCHAROV Russian Federation Male White 33 0 60 m 66 m OK
Renat HARISOV Russian Federation Male White 32.5 0 50 m 65 m OK
Pavel SHISHKIN Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK
Stepan SHARKOVSKY Russian Federation Male White 29.5 0 45 m 59 m OK
Vitaliy MALCEV Russian Federation Male White 29.5 0 40 m 59 m OK
Ilya IVANOV Russian Federation Male White 28 0 50 m 56 m OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male White 26.5 0 50 m 53 m OK
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male White 26.5 0 30 m 53 m OK
Pavel GRACHEV Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Sergey OSIPOV Russian Federation Male White 25 0 40 m 50 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male Yellow 24 0 50 m 49 m PEN
Petr Vyacheslavovich LIHVAR Russian Federation Male Red 0 0 75 m -2 m DQSP
Sergey ORLOV Russian Federation Male Red 0 0 70 m -2 m DQSP
Mikhail IVANCOV Russian Federation Male Red 0 0 65 m -2 m DQSP
Vitaly SLAVSKY Russian Federation Male Red 0 0 60 m -2 m DQSP
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male Red 0 0 60 m -2 m DQSP
Andrey SACHKOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQSP
Anton KONSTANTINOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQBO
Kirill TIMERBULATOV Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQSP
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQSP
Denis PALECKIY Russian Federation Male Red 0 0 50 m -2 m DQSP
Alexander MAGLAPERIDZE Russian Federation Male Red 0 0 35 m -2 m DQSP

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Olga LUKOVA Russian Federation Female White 62.5 0 100 m 125 m OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 61.5 0 105 m 123 m OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 57 0 55 m 114 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 50 0 60 m 100 m OK
Anastasia SCHETININA Russian Federation Female Yellow 48 2 100 m 99 m PEN
Dragun OKSANA Russian Federation Female White 49.5 0 61 m 99 m OK
Olga VEGERINA Russian Federation Female White 40.5 0 75 m 81 m OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female Yellow 38 1 50 m 77 m PEN
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 37.5 0 60 m 75 m OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female Red 0 0 105 m -2 m DQBO
Mariya TARASOVA Russian Federation Female Red 0 0 60 m -2 m DQBO
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 90.5 0 150 m 181 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 78 0 111 m 156 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male Yellow 70 5 70 m 149 m PEN
Evgeny YASNIY Ukraine Male White 67.5 0 105 m 135 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 61 0 91 m 122 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male Yellow 53 5 110 m 116 m PEN
Sergey ORLOV Russian Federation Male White 58 0 105 m 116 m OK
Renat HARISOV Russian Federation Male White 57.5 0 75 m 115 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 56 0 100 m 112 m OK
Leonid KLESHIN Russian Federation Male White 56 0 1 m 112 m OK
Vitaly SLAVSKY Russian Federation Male White 55.5 0 100 m 111 m OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 50 0 80 m 100 m OK
Nikolay KANIVETS Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m OK
Ivan KOLESOV Russian Federation Male Yellow 45 5 71 m 100 m PEN
Andrey SACHKOV Russian Federation Male White 50 0 70 m 100 m OK
Sergey OSIPOV Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Andrey BOCHAROV Russian Federation Male White 46.5 0 75 m 93 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 42.5 0 80 m 85 m OK
Kirill TIMERBULATOV Russian Federation Male White 41 0 75 m 82 m OK
Anton KONSTANTINOV Russian Federation Male White 39 0 50 m 78 m OK
Petr Vyacheslavovich LIHVAR Russian Federation Male White 37.5 0 75 m 75 m OK
Stepan SHARKOVSKY Russian Federation Male White 37.5 0 60 m 75 m OK
Arkadiy ZINCHUK Russian Federation Male White 37 0 50 m 74 m OK
Rostislav GOLOVLEV Russian Federation Male Yellow 31 5 60 m 72 m PEN
Vitaliy MALCEV Russian Federation Male Yellow 30 5 55 m 69 m PEN
Timofei MOROZOV Russian Federation Male White 34.5 0 50 m 69 m OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 32.5 0 60 m 65 m OK
Gennady MALAFEEV Russian Federation Male Yellow 23 8 70 m 63 m PEN
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 31.5 0 60 m 63 m OK
Oleg FETISOV Russian Federation Male Yellow 10 15 80 m 50 m PEN
Pavel DUDIN Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Alexander MAGLAPERIDZE Russian Federation Male Yellow 12 13 75 m 49 m PEN
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male Red 0 0 101 m -2 m DQBO
Denis PALECKIY Russian Federation Male Red 0 0 30 m -2 m DQBO