Event Details

Event info

Moscow Freediver Cup 2004

Start date: 24.04.2004
End date: 24.04.2004
Location: ,
Event Type: Competition
Disciplines: STA DNF DYN
Organizer: Not set

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Antonina CHIZHICHENKO Ukraine Female White 53.8 0 03:00 min 04:29 min OK
Olga STEPANISCHEVA Russian Federation Female White 49.8 0 03:30 min 04:09 min OK
Julia ELBERT Russian Federation Female White 44.2 0 02:45 min 03:41 min OK
Liudmila ANISSIMOVA Russian Federation Female White 41.2 0 03:00 min 03:26 min OK
Natalia KRUK Ukraine Female White 39.2 0 03:00 min 03:16 min OK
Eugenia KHALYAVKA Russian Federation Female White 37.8 0 03:00 min 03:09 min OK
Irina URNOVA Russian Federation Female White 37.2 0 02:00 min 03:06 min OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 37.2 0 02:00 min 03:06 min OK
Elena FURMANOVA Russian Federation Female White 36.8 0 02:30 min 03:04 min OK
Ekaterina SENICHKINA Russian Federation Female White 36 0 02:30 min 03:00 min OK
Natalia LIPSKAYA Russian Federation Female White 35 0 02:00 min 02:55 min OK
Olga KHVOSTOVA Russian Federation Female Yellow 31 1 01:30 min 02:42 min PEN
Maria OSIPENKOVA Russian Federation Female White 28.8 0 01:30 min 02:24 min OK
Male results
Sergey ZAVERTKIN Russian Federation Male White 62.4 0 04:00 min 05:12 min OK
Pavel KAZANKOV Russian Federation Male Yellow 55 6 05:30 min 05:04 min PEN
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 60.8 0 05:00 min 05:04 min OK
Andrey BOBROVNIKOV Russian Federation Male White 60.8 0 04:00 min 05:04 min OK
Alexander SHEVCHENKO Ukraine Male White 53 0 04:00 min 04:25 min OK
Dmitrii KOCHIN Russian Federation Male White 51.4 0 04:00 min 04:17 min OK
Victor KOKORUZA Ukraine Male White 51.2 0 03:00 min 04:16 min OK
Alexey KHANOV Russian Federation Male White 49.6 0 03:00 min 04:08 min OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 49.2 0 03:00 min 04:06 min OK
Oleg TSYGANOV Russian Federation Male Yellow 36 12 05:00 min 04:01 min PEN
Anton SOBKO Russian Federation Male Yellow 47 1 02:00 min 04:00 min PEN
Andrey LAGUTIN Ukraine Male White 47.8 0 03:00 min 03:59 min OK
Ilia KNYAZEV Russian Federation Male White 45.8 0 02:15 min 03:49 min OK
Denis PARKHONIN Russian Federation Male White 45.2 0 02:30 min 03:46 min OK
Valentin KOVALEV Russian Federation Male White 44 0 03:30 min 03:40 min OK
Andrey SHUMARIN Ukraine Male White 44 0 02:45 min 03:40 min OK
Maxim MAXIMOV Russian Federation Male White 41.8 0 03:00 min 03:29 min OK
Sergey PARKHONIN Russian Federation Male White 41.8 0 02:30 min 03:29 min OK
Alexey ALEXANDROV Russian Federation Male White 40 0 03:00 min 03:20 min OK
Andrey VOLKOVICH Russian Federation Male White 38.6 0 03:00 min 03:13 min OK
Alexander DIDENKO Russian Federation Male White 38 0 01:50 min 03:10 min OK
Evgeny FETISOV Russian Federation Male White 37.8 0 02:30 min 03:09 min OK
Vlad STEPANISCHEV Russian Federation Male Yellow 38 0 03:30 min 03:08 min PEN
Victor SEMENENKO Russian Federation Male White 35.4 0 02:30 min 02:57 min OK
Valery SEREGIN Russian Federation Male White 31.8 0 02:30 min 02:39 min OK
Alexander DUDOV Russian Federation Male Yellow 26 5 03:00 min 02:37 min PEN
Valentin PALM Russian Federation Male Yellow 12 9 02:30 min 01:45 min PEN

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Liudmila ANISSIMOVA Russian Federation Female White 32 0 30 m 64 m OK
Ekaterina SENICHKINA Russian Federation Female White 31.5 0 50 m 63 m OK
Julia ELBERT Russian Federation Female White 27.5 0 40 m 55 m OK
Natalia AVSEENKO Russian Federation Female Yellow 20 5 60 m 50 m PEN
Olga STEPANISCHEVA Russian Federation Female White 25 0 50 m 50 m OK
Natalia KRUK Ukraine Female White 25 0 50 m 50 m OK
Irina URNOVA Russian Federation Female White 24.5 0 35 m 49 m OK
Olga KHVOSTOVA Russian Federation Female White 24 0 30 m 48 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 19 0 25 m 38 m OK
Maria OSIPENKOVA Russian Federation Female Yellow 16 2 40 m 36 m PEN
Natalia LIPSKAYA Russian Federation Female White 18 0 25 m 36 m OK
Elena FURMANOVA Russian Federation Female White 16 0 30 m 32 m OK
Polina KOVALEVA Russian Federation Female White 16 0 30 m 32 m OK
Male results
Anton SOBKO Russian Federation Male White 51.5 0 35 m 103 m OK
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 45.5 0 65 m 91 m OK
Alexander DUDOV Russian Federation Male Yellow 36 2 50 m 77 m PEN
Sergey KALININ Russian Federation Male Yellow 34 0 70 m 69 m PEN
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 34 0 50 m 68 m OK
Andrey LAGUTIN Ukraine Male White 32 0 50 m 64 m OK
Andrey VOLKOVICH Russian Federation Male White 32 0 50 m 64 m OK
Andrey BOBROVNIKOV Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK
Ivan SHAKHOV Russian Federation Male Yellow 30 0 75 m 61 m PEN
Victor KOKORUZA Ukraine Male White 28 0 50 m 56 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 28 0 50 m 56 m OK
Sergey PARKHONIN Russian Federation Male White 28 0 40 m 56 m OK
Alexey KHANOV Russian Federation Male White 28 0 30 m 56 m OK
Valentin KOVALEV Russian Federation Male White 26.5 0 50 m 53 m OK
Maxim MAXIMOV Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Igor KUDZAGOV Russian Federation Male White 25 0 40 m 50 m OK
Denis PARKHONIN Russian Federation Male Yellow 24 1 50 m 49 m PEN
Andrey SHUMARIN Ukraine Male White 24.5 0 40 m 49 m OK
Ilia KNYAZEV Russian Federation Male White 24.5 0 35 m 49 m OK
Vlad STEPANISCHEV Russian Federation Male White 24.5 0 35 m 49 m OK
Evgeny FETISOV Russian Federation Male White 24.5 0 30 m 49 m OK
Alexey ALEXANDROV Russian Federation Male Yellow 20 3 50 m 45 m PEN
Alexander DIDENKO Russian Federation Male White 19 0 25 m 38 m OK
Valentin PALM Russian Federation Male White 17.5 0 25 m 35 m OK
Victor SEMENENKO Russian Federation Male White 16 0 25 m 32 m OK
Valery SEREGIN Russian Federation Male White 16 0 25 m 32 m OK

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia MOLCHANOVA Russian Federation Female White 77.5 0 140 m 155 m OK
Liudmila ANISSIMOVA Russian Federation Female White 57 0 100 m 114 m OK
Ekaterina SENICHKINA Russian Federation Female White 55.5 0 100 m 111 m OK
Olga STEPANISCHEVA Russian Federation Female White 44.5 0 75 m 89 m OK
Natalia AVSEENKO Russian Federation Female White 42 0 75 m 84 m OK
Natalia LIPSKAYA Russian Federation Female White 40 0 65 m 80 m OK
Elena FURMANOVA Russian Federation Female White 40 0 50 m 80 m OK
Irina URNOVA Russian Federation Female Yellow 38 1 50 m 79 m PEN
Julia ELBERT Russian Federation Female White 37.5 0 50 m 75 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 36 0 50 m 72 m OK
Maria OSIPENKOVA Russian Federation Female White 31 0 60 m 62 m OK
Natalia KRUK Ukraine Female White 30 0 60 m 60 m OK
Antonina CHIZHICHENKO Ukraine Female White 30 0 50 m 60 m OK
Polina KOVALEVA Russian Federation Female White 25 0 50 m 50 m OK
Olga KHVOSTOVA Russian Federation Female White 25 0 40 m 50 m OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 79 0 100 m 158 m OK
Alexander DUDOV Russian Federation Male White 75 0 75 m 150 m OK
Oleg TSYGANOV Russian Federation Male Yellow 64 0 130 m 129 m PEN
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 63 0 100 m 126 m OK
Ivan SHAKHOV Russian Federation Male Yellow 49 7 125 m 112 m PEN
Anton SOBKO Russian Federation Male White 53.5 0 50 m 107 m OK
Sergey KALININ Russian Federation Male White 50 0 100 m 100 m OK
Evgeny BUTOV Russian Federation Male White 50 0 100 m 100 m OK
Ilia KNYAZEV Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Pavel KAZANKOV Russian Federation Male White 46.5 0 75 m 93 m OK
Igor KUDZAGOV Russian Federation Male White 42.5 0 60 m 85 m OK
Andrey VOLKOVICH Russian Federation Male White 41 0 50 m 82 m OK
Evgeny FETISOV Russian Federation Male White 41 0 50 m 82 m OK
Alexander SHEVCHENKO Ukraine Male White 40 0 75 m 80 m OK
Andrey BOBROVNIKOV Russian Federation Male White 39.5 0 75 m 79 m OK
Sergey PARKHONIN Russian Federation Male White 38.5 0 60 m 77 m OK
Valentin KOVALEV Russian Federation Male White 37.5 0 60 m 75 m OK
Denis PARKHONIN Russian Federation Male White 37 0 60 m 74 m OK
Victor KOKORUZA Ukraine Male White 34.5 0 50 m 69 m OK
Alexander DIDENKO Russian Federation Male Yellow 28 5 75 m 66 m PEN
Andrey LAGUTIN Ukraine Male White 33 0 60 m 66 m OK
Andrey SHUMARIN Ukraine Male White 33 0 50 m 66 m OK
Vlad STEPANISCHEV Russian Federation Male White 33 0 40 m 66 m OK
Alexey KHANOV Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK
Dmitrii KOCHIN Russian Federation Male White 28.5 0 50 m 57 m OK
Maxim MAXIMOV Russian Federation Male Yellow 22 3 60 m 50 m PEN
Victor SEMENENKO Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Valentin PALM Russian Federation Male White 25 0 40 m 50 m OK