Event Results

The Second Urals and Siberia Open Freediving Championship


Start Diver Gender Discipline Line Official Top AP RP Card Points Remarks
1 Andrey Sidorov M STA 00:00 03:00 04:10 WHITE 50 -
2 Alexey Larchenko M STA 00:00 03:00 05:04 WHITE 60.8 -
3 Ivan Gurkin M STA 00:00 03:01 05:03 WHITE 60.6 -
4 Pavel Kulishov M STA 00:00 03:10 03:32 WHITE 42.4 -
5 Yuliya Mishchenko F STA 00:00 03:04 04:06 WHITE 49.2 -
6 Olga Ponomareva F STA 00:00 02:00 04:33 RED 0 DQ BO
7 Iuliia Obolkina F STA 00:00 00:10 04:35 WHITE 55 -
8 Yuri Usachev M STA 00:00 03:33 04:21 WHITE 52.2 -
9 Mikhail Voitcekhovskii M STA 00:00 01:30 01:58 WHITE 23.6 -
10 Sergey Rudenko M STA 00:00 01:30 03:08 WHITE 37.6 -
11 Arsenyi Rudenko M STA 00:00 01:45 02:27 WHITE 29.4 -
12 Dmitry Palagachev M STA 00:00 03:00 03:28 WHITE 41.6 -
13 Igor Daybov M STA 00:00 03:00 05:13 YELLOW 61.6 Late start
14 Igor Golovanov M STA 00:00 00:10 03:11 WHITE 38.2 -
15 Anastasiya Somova F STA 00:00 01:00 04:36 WHITE 55.2 -
16 Natalia Gosteva F STA 00:00 02:30 03:02 WHITE 36.4 -
17 Kristina Kosyankovskaya F STA 00:00 03:20 02:58 YELLOW 30.6 RP<AP
18 Mikhail Vernigora M STA 00:00 03:30 05:11 RED 0 DQ SP
19 Anatoly Makhov M STA 00:00 03:30 03:33 WHITE 42.6 -
20 Mikhail Kuznetsov M STA 00:00 04:30 05:07 RED 0 DQ BO
21 Aleksandr Maksimov M STA 00:00 05:05 07:33 WHITE 90.6 -
22 Iuliia Obolkina F DNF 00:00 10 m 55 m WHITE 27.5 -
23 Sergey Rudenko M DNF 00:00 30 m 51 m RED 0 DQ BO
24 Andrey Sidorov M DNF 00:00 35 m 53 m WHITE 26.5 -
25 Pavel Kulishov M DNF 00:00 45 m 68 m WHITE 34 -
26 Igor Daybov M DNF 00:00 50 m 61 m WHITE 30.5 -
27 Alexey Larchenko M DNF 00:00 50 m 67 m RED 0 DQ BO
28 Yuri Usachev M DNF 00:00 50 m 75 m WHITE 37.5 -
29 Yuliya Mishchenko F DNF 00:00 53 m 57 m WHITE 28.5 -
30 Olga Ponomareva F DNF 00:00 54 m 62 m WHITE 31 -
31 Ivan Gurkin M DNF 00:00 61 m 87 m WHITE 43.5 -
32 Mikhail Voitcekhovskii M DNF 00:00 25 m 27 m WHITE 13.5 -
33 Dmitry Palagachev M DNF 00:00 50 m 69 m WHITE 34.5 -
34 Aleksander Oshmyaga M DNF 00:00 1 m 112 m RED 0 DQ BO
35 Anastasiya Somova F DNF 00:00 40 m 76 m WHITE 38 -
36 Kristina Kosyankovskaya F DNF 00:00 40 m 72 m WHITE 36 -
37 Natalia Gosteva F DNF 00:00 51 m 81 m WHITE 40.5 -
38 Mikhail Vernigora M DNF 00:00 75 m 95 m WHITE 47.5 -
39 Anatoly Makhov M DNF 00:00 77 m 116 m WHITE 58 -
40 Igor Golovanov M DNF 00:00 80 m 93 m WHITE 46.5 -
41 Mikhail Kuznetsov M DNF 00:00 100 m 137 m RED 0 DQ BO
42 Dmitry Smetankin M DNF 00:00 115 m 122 m WHITE 61 -
43 Aleksandr Maksimov M DNF 00:00 124 m 116 m RED 0 DQ BO
44 Grigorii Rozhkov M STA 00:00 03:15 04:22 WHITE 52.4 -
45 Grigorii Rozhkov M DNF 00:00 43 m 56 m WHITE 28 -
46 Grigoriy Vasilkevich M STA 00:00 04:00 05:21 RED 0 DQ BO
47 Grigoriy Vasilkevich M DNF 00:00 115 m 116 m RED 0 DQ BO
48 Oly Vasilkevich F DNF 00:00 1 m 25 m RED 0 DQ BO
49 Sergey Stafeev M STA 00:00 00:01 03:26 WHITE 41.2 -
50 Sergey Stafeev M DNF 00:00 1 m 77 m RED 0 DQ BO
51 Dmitriy Sokolov M STA 00:00 02:30 04:17 WHITE 51.4 -
52 Dmitriy Sokolov M DNF 00:00 90 m 100 m WHITE 50 -