Event Details

Event info

Russian championship

Start date: 12.04.2014
End date: 12.04.2014
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Organizer: Judge It TEST DUMMY
Disciplines: STA DNF DYN
Main Judge: Not set
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Olga LUKOVA
Kimmo LAHTINEN
Alexey BOBROV
Marie MARTINEZ
Evgenii SHARAPOV
Oksana MOLCHANOVA

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 62.6 0 04:35 min 05:13 min OK
Natalia OVODOVA Russian Federation Female White 60.8 0 01:35 min 05:04 min OK
Marina EFREMOVA Russian Federation Female White 60.8 0 00:20 min 05:04 min OK
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female White 60.4 0 00:30 min 05:02 min OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 60.2 0 01:30 min 05:01 min OK
Anna GUSEVA Russian Federation Female White 56.4 0 01:30 min 04:42 min OK
Yuzhneya GORELIK Russian Federation Female White 55.8 0 03:40 min 04:39 min OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 52.2 0 03:13 min 04:21 min OK
Elena BONDAREVA Russian Federation Female White 48.4 0 01:00 min 04:02 min OK
Natalia ESIPOVA Russian Federation Female White 46.2 0 00:30 min 03:51 min OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 45.2 0 00:05 min 03:46 min OK
Elena BASOVA Russian Federation Female White 39.2 0 03:00 min 03:16 min OK
Irina KOCHEROVA Russian Federation Female White 38.8 0 01:00 min 03:14 min OK
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 38.6 0 02:00 min 03:13 min OK
Elena BORODINA Russian Federation Female White 37 0 02:30 min 03:05 min OK
Elena FEDINA Russian Federation Female White 35 0 02:10 min 02:55 min OK
Lyubov SAFRONOVA Russian Federation Female White 34.6 0 01:30 min 02:53 min OK
Mariya GOLUBYATNIKOVA Russian Federation Female White 34.4 0 00:30 min 02:52 min OK
Elena VASILJEVA Russian Federation Female White 31.6 0 02:00 min 02:38 min OK
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 28 0 00:20 min 02:20 min OK
Aleksandra NIKITINA Russian Federation Female White 27 0 01:00 min 02:15 min OK
Maria OLSHEVSKAYA Russian Federation Female Yellow 4 19 03:30 min 01:56 min PEN
Male results
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 78.8 0 05:05 min 06:34 min OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male White 72.6 0 03:00 min 06:03 min OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 72 0 04:00 min 06:00 min OK
Roman BEREZIN Russian Federation Male White 69.8 0 04:00 min 05:49 min OK
Denis Shamchenko Russian Federation Male White 68.4 0 04:30 min 05:42 min OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 67.2 0 00:01 min 05:36 min OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 66.6 0 04:00 min 05:33 min OK
Radek VEVERKA Czech Republic Male White 64.8 0 03:30 min 05:24 min OK
Sergei ILYUSHIN Russian Federation Male White 64.4 0 02:30 min 05:22 min OK
Anton DOROVSKIKH Russian Federation Male White 63.4 0 03:33 min 05:17 min OK
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male White 61.6 0 04:25 min 05:08 min OK
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 61.2 0 00:01 min 05:06 min OK
Yakov CHUBAREV Russian Federation Male White 60.8 0 04:00 min 05:04 min OK
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 60.2 0 03:30 min 05:01 min OK
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 59 0 04:00 min 04:55 min OK
Anatoliy MAHOV Russian Federation Male White 58.8 0 02:00 min 04:54 min OK
Vadim GOMOZ International Male White 57.8 0 03:00 min 04:49 min OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 54.6 0 03:05 min 04:33 min OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 54.4 0 03:03 min 04:32 min OK
Alexandr PANGAEV Russian Federation Male White 53.4 0 03:00 min 04:27 min OK
Alexander GUSAROV Russian Federation Male Yellow 47 6 02:00 min 04:26 min PEN
Alexandr EREMCHENKO Russian Federation Male White 52 0 03:30 min 04:20 min OK
Vladimir LYCHKO Russian Federation Male White 51.6 0 02:00 min 04:18 min OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 51.4 0 04:00 min 04:17 min OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male White 50.6 0 03:00 min 04:13 min OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 50.4 0 02:00 min 04:12 min OK
Ilya GRISHIN Russian Federation Male White 49 0 02:00 min 04:05 min OK
Konstantin YURKOV Russian Federation Male White 48.8 0 03:30 min 04:04 min OK
Yury ABRAMOV Russian Federation Male White 47.6 0 03:05 min 03:58 min OK
Anton BUSIGIN Russian Federation Male White 47.4 0 03:15 min 03:57 min OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 47 0 03:03 min 03:55 min OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 42.8 0 02:50 min 03:34 min OK
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 42.2 0 01:00 min 03:31 min OK
Yuriy SOLODKOV Russian Federation Male White 39.4 0 01:00 min 03:17 min OK
Oleg BELOUSOV Russian Federation Male White 36.2 0 02:00 min 03:01 min OK
Sergey NIKITIN Russian Federation Male White 26.6 0 01:30 min 02:13 min OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 24.6 0 01:00 min 02:03 min OK
Andrey BELYAEV Russian Federation Male White 21.6 0 01:00 min 01:48 min OK
Sergey VJUKOV Russian Federation Male White 19.8 0 01:00 min 01:39 min OK

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia OVODOVA Russian Federation Female White 64 0 110 m 128 m OK
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 62.5 0 80 m 125 m OK
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 60.5 0 101 m 121 m OK
Marina EFREMOVA Russian Federation Female White 53.5 0 95 m 107 m OK
Marina KAZANKOVA Russian Federation Female White 53 0 100 m 106 m OK
Aleksandra NIKITINA Russian Federation Female White 52 0 100 m 104 m OK
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female White 50 0 77 m 100 m OK
Elena BONDAREVA Russian Federation Female White 43 0 81 m 86 m OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 41.5 0 75 m 83 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female Yellow 36 5 30 m 83 m PEN
Anna GUSEVA Russian Federation Female White 40 0 50 m 80 m OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 37 0 49 m 74 m OK
Elena FEDINA Russian Federation Female White 31 0 30 m 62 m OK
Maria OLSHEVSKAYA Russian Federation Female White 30 0 50 m 60 m OK
Yuzhneya GORELIK Russian Federation Female White 29.5 0 56 m 59 m OK
Yulia PANKINA Russian Federation Female White 29.5 0 52 m 59 m OK
Elena BORODINA Russian Federation Female White 27.5 0 50 m 55 m OK
Natalia ESIPOVA Russian Federation Female White 27.5 0 25 m 55 m OK
Irina KOCHEROVA Russian Federation Female White 24.5 0 30 m 49 m OK
Elena VASILJEVA Russian Federation Female White 20.5 0 30 m 41 m OK
Olga TCIGANKOVA Russian Federation Female White 18 0 30 m 36 m OK
Lyubov SAFRONOVA Russian Federation Female Yellow 16 1 35 m 33 m PEN
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 14 0 20 m 28 m OK
Male results
Roman POPOV Russian Federation Male White 75 0 120 m 150 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 71.5 0 85 m 143 m OK
Igor SAMOHIN Russian Federation Male White 70.5 0 110 m 141 m OK
Alexandr VINOGRADOV Russian Federation Male White 64.5 0 111 m 129 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 64.5 0 1 m 129 m OK
Denis Shamchenko Russian Federation Male Yellow 52 5 90 m 114 m PEN
Sergei ILYUSHIN Russian Federation Male White 52 0 75 m 104 m OK
Konstantin GLEBOV Russian Federation Male White 51.5 0 50 m 103 m OK
Yakov CHUBAREV Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m OK
Konstantin YURKOV Russian Federation Male White 49.5 0 60 m 99 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male White 49.5 0 56 m 99 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male Yellow 46 2 100 m 96 m PEN
Vadim FEDOTOV Russian Federation Male Yellow 40 5 100 m 90 m PEN
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 45 0 50 m 90 m OK
Roman BEREZIN Russian Federation Male White 44 0 60 m 88 m OK
Anatoliy MAHOV Russian Federation Male White 43 0 60 m 86 m OK
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male White 42 0 51 m 84 m OK
Vladimir LYCHKO Russian Federation Male White 39.5 0 40 m 79 m OK
Dmitry MAXIMOV Russian Federation Male Yellow 28 11 100 m 78 m PEN
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 38.5 0 55 m 77 m OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 38.5 0 50 m 77 m OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 38.5 0 50 m 77 m OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 38.5 0 1 m 77 m OK
Alexander GUSAROV Russian Federation Male White 38 0 70 m 76 m OK
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 38 0 60 m 76 m OK
Anton DOROVSKIKH Russian Federation Male White 38 0 55 m 76 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 38 0 52 m 76 m OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male White 37.5 0 50 m 75 m OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male White 37 0 50 m 74 m OK
Andrey TARASOV Russian Federation Male Yellow 26 10 50 m 73 m PEN
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 33 0 25 m 66 m OK
Yury ABRAMOV Russian Federation Male White 31 0 35 m 62 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male Yellow 26 4 70 m 61 m PEN
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 29 0 52 m 58 m OK
Vadim GOMOZ International Male White 29 0 45 m 58 m OK
Vadim KUZMIN Russian Federation Male Yellow 18 10 75 m 55 m PEN
Ilya GRISHIN Russian Federation Male White 25 0 15 m 50 m OK
Yuriy SOLODKOV Russian Federation Male White 24.5 0 25 m 49 m OK
Evgeny BURKOVSKY Russian Federation Male White 24 0 40 m 48 m OK
Sergey VJUKOV Russian Federation Male White 23 0 30 m 46 m OK
Oleg BELOUSOV Russian Federation Male White 21 0 37 m 42 m OK
Andrey BELYAEV Russian Federation Male White 17 0 25 m 34 m OK

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marina KAZANKOVA Russian Federation Female White 100 0 100 m 200 m OK
Natalia OVODOVA Russian Federation Female White 86.5 0 155 m 173 m OK
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female Yellow 80 5 152 m 170 m PEN
Marina EFREMOVA Russian Federation Female White 81.5 0 140 m 163 m OK
Maria OLSHEVSKAYA Russian Federation Female White 79 0 125 m 158 m OK
Irina VEVERKA(KARINA) Russian Federation Female White 77.5 0 10 m 155 m OK
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female White 75 0 127 m 150 m OK
Elena BONDAREVA Russian Federation Female White 69.5 0 126 m 139 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 69 0 50 m 138 m OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 66 0 113 m 132 m OK
Maria OSIPENKOVA Russian Federation Female White 60.5 0 80 m 121 m OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 56 0 45 m 112 m OK
Natalia GOSTEVA Russian Federation Female White 53 0 60 m 106 m OK
Ekaterina BREZGINA Russian Federation Female White 52 0 100 m 104 m OK
Elena FEDINA Russian Federation Female White 50 0 50 m 100 m OK
Irina KOCHEROVA Russian Federation Female White 50 0 50 m 100 m OK
Aleksandra NIKITINA Russian Federation Female White 36 13 125 m 99 m OK
Anna GUSEVA Russian Federation Female White 45.5 0 60 m 91 m OK
Elena VASILJEVA Russian Federation Female Yellow 40 5 50 m 89 m PEN
Elena BASOVA Russian Federation Female White 42.5 0 60 m 85 m OK
Natalia ESIPOVA Russian Federation Female White 41.5 0 5 m 83 m OK
Daria KULAGINA Russian Federation Female White 40.5 0 50 m 81 m OK
Elena BORODINA Russian Federation Female Yellow 34 5 60 m 79 m PEN
Lyubov SAFRONOVA Russian Federation Female White 36.5 0 50 m 73 m OK
Natallia Svirydzenka Belarus Female White 30 0 40 m 60 m OK
Olga TCIGANKOVA Russian Federation Female White 30 0 40 m 60 m OK
Mariya GOLUBYATNIKOVA Russian Federation Female White 26.5 0 10 m 53 m OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 111.5 0 1 m 223 m OK
Igor SAMOHIN Russian Federation Male White 102.5 0 150 m 205 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 99 0 150 m 198 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 89.5 0 160 m 179 m OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 79 0 1 m 158 m OK
Radek VEVERKA Czech Republic Male White 78.5 0 126 m 157 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 78 0 1 m 156 m OK
Sergei ILYUSHIN Russian Federation Male White 77.5 0 100 m 155 m OK
Anatoliy IVANICKIY Russian Federation Male White 70.5 0 77 m 141 m OK
Vadim KUZMIN Russian Federation Male White 67 0 110 m 134 m OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 66.5 0 75 m 133 m OK
Vladimir BOIKO Russian Federation Male Yellow 60 5 101 m 131 m PEN
Yakov CHUBAREV Russian Federation Male White 64 0 100 m 128 m OK
Alexandr PANGAEV Russian Federation Male White 63 0 110 m 126 m OK
Anton DOROVSKIKH Russian Federation Male White 62 0 77 m 124 m OK
Nikolay VDOVIN Russian Federation Male White 61 0 80 m 122 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male Yellow 54 5 73 m 119 m PEN
Vladimir LYCHKO Russian Federation Male White 59 0 50 m 118 m OK
Igor KUZMIN Russian Federation Male White 57 0 75 m 114 m OK
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 56 0 90 m 112 m OK
Alexander GUSAROV Russian Federation Male White 55.5 0 90 m 111 m OK
Yury ABRAMOV Russian Federation Male White 51.5 0 55 m 103 m OK
Konstantin GLEBOV Russian Federation Male White 51 0 50 m 102 m OK
Igor BURGELA International Male Yellow 45 5 110 m 100 m PEN
Roman POPOV Russian Federation Male White 50 0 100 m 100 m OK
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 50 0 99 m 100 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 50 0 90 m 100 m OK
Vadim GOMOZ International Male White 50 0 75 m 100 m OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male Yellow 45 5 75 m 100 m PEN
Ilya GRISHIN Russian Federation Male White 50 0 50 m 100 m OK
Andrey TARASOV Russian Federation Male White 50 0 50 m 100 m OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 50 0 1 m 100 m OK
Dmitry MAXIMOV Russian Federation Male Yellow 49 0 100 m 99 m PEN
Konstantin YURKOV Russian Federation Male White 49.5 0 80 m 99 m OK
Roman BEREZIN Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Anatoliy MAHOV Russian Federation Male White 46.5 0 70 m 93 m OK
Sergey NIKITIN Russian Federation Male White 44.5 0 50 m 89 m OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 41.5 0 72 m 83 m OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male White 41 0 70 m 82 m OK
Anton BUSIGIN Russian Federation Male White 40.5 0 50 m 81 m OK
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 38.5 0 50 m 77 m OK
Oleg BELOUSOV Russian Federation Male White 38.5 0 43 m 77 m OK
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 37.5 0 25 m 75 m OK
Yuriy SOLODKOV Russian Federation Male Yellow 32 5 25 m 75 m PEN
Sergey VJUKOV Russian Federation Male White 28.5 0 50 m 57 m OK
Evgeny BURKOVSKY Russian Federation Male White 28.5 0 49 m 57 m OK
Andrey BELYAEV Russian Federation Male White 28.5 0 30 m 57 m OK