Event Details

Event info

Moscow open cup 2013

Start date: 23.03.2013
End date: 23.03.2013
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DNF DYN
Organizer: Judge ItTEST DUMMY
Main Judge: Not set
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Olga LUKOVA
Anastasia SCHETININA
Alexey BOBROV
Nikolay KANIVETS
Oksana MOLCHANOVA

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 73.4 0 03:00 min 06:07 min OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 67.2 0 00:31 min 05:36 min OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 60 0 04:00 min 05:00 min OK
Elena MUHA Ukraine Female White 59.4 0 02:02 min 04:57 min OK
Olga DAVYDOVA Russian Federation Female White 54.4 0 04:00 min 04:32 min OK
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 54.4 0 02:00 min 04:32 min OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 52 0 01:00 min 04:20 min OK
Marina EFREMOVA Russian Federation Female White 51 0 03:00 min 04:15 min OK
Nuriya ASHIMBAEVA Russian Federation Female White 49.6 0 03:00 min 04:08 min OK
Natalia OVODOVA Russian Federation Female White 49.6 0 02:45 min 04:08 min OK
Polina RAZBITSKAYA Russian Federation Female White 49.2 0 02:00 min 04:06 min OK
Ekaterina PIMENOVA Russian Federation Female White 48.6 0 02:40 min 04:03 min OK
Kseniya FINOGENOVA Russian Federation Female White 46.4 0 02:00 min 03:52 min OK
Elena BAKHTINA Russian Federation Female White 42.4 0 01:00 min 03:32 min OK
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 40.6 0 02:30 min 03:23 min OK
Aglaya FILIPPOVA Russian Federation Female White 39.2 0 03:00 min 03:16 min OK
Elena BORODINA Russian Federation Female White 36 0 01:40 min 03:00 min OK
Elena SIMONOVA Russian Federation Female White 34.2 0 02:00 min 02:51 min OK
Anna GUSEVA Russian Federation Female White 33 0 02:30 min 02:45 min OK
Elena OZEROVA Russian Federation Female Yellow 30 0 02:30 min 02:29 min PEN
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 29.2 0 01:30 min 02:26 min OK
Elizaveta HVOROSTOVA Russian Federation Female Yellow 13 6 02:00 min 01:32 min PEN
Male results
Vladimir SURKOV Russian Federation Male White 85.6 0 05:10 min 07:08 min OK
Roman POPOV Russian Federation Male White 85.2 0 04:30 min 07:06 min OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male Red 0 0 05:00 min 06:32 min DQSP
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 77 0 04:30 min 06:25 min OK
Alexey POTAPENKO Latvia Male White 76 0 03:59 min 06:20 min OK
Valeriy KOVALENKO Latvia Male White 74 0 03:44 min 06:10 min OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 73.8 0 05:00 min 06:09 min OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male Red 0 0 02:30 min 06:07 min DQOTHER
Igor Azhikin Russian Federation Male White 73.2 0 03:05 min 06:06 min OK
Igor SAMOHIN Russian Federation Male White 69 0 03:30 min 05:45 min OK
Nikita LOZOVOY Russian Federation Male White 69 0 02:30 min 05:45 min OK
Konstantin GLEBOV Russian Federation Male White 66.6 0 03:30 min 05:33 min OK
Maxim BOBAREV Russian Federation Male White 64 0 03:30 min 05:20 min OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 62.8 0 04:00 min 05:14 min OK
Alexey CHICHIKIN Russian Federation Male White 62.2 0 04:00 min 05:11 min OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 60.2 0 00:10 min 05:01 min OK
Vladislav MASTERSKIH Russian Federation Male Red 0 0 03:00 min 04:56 min DQBO
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 57.4 0 02:00 min 04:47 min OK
Berta SHKUTA Latvia Male White 57.2 0 02:02 min 04:46 min OK
Denis SHAMCHENKO Russian Federation Male Red 0 0 04:00 min 04:45 min DQBO
Dmitry MAKARIHIN Russian Federation Male White 56.8 0 02:00 min 04:44 min OK
Alexandr EREMCHENKO Russian Federation Male White 56.2 0 03:00 min 04:41 min OK
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 55.6 0 04:00 min 04:38 min OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 55 0 01:30 min 04:35 min OK
Radek VEVERKA Czech Republic Male White 54.8 0 04:30 min 04:34 min OK
Andrey TARASOV Russian Federation Male White 54.8 0 03:00 min 04:34 min OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 54.4 0 04:00 min 04:32 min OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 52.2 0 02:30 min 04:21 min OK
Sergey IVANOV Russian Federation Male White 51 0 03:00 min 04:15 min OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male White 49.8 0 03:00 min 04:09 min OK
Vadim GOMOZ International Male White 49 0 03:30 min 04:05 min OK
Vitaliy BORODIN Russian Federation Male White 48.2 0 03:00 min 04:01 min OK
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male White 48.2 0 01:01 min 04:01 min OK
Ivan KULYGIN Russian Federation Male White 45.6 0 02:30 min 03:48 min OK
Maxim GURYANOV Russian Federation Male White 44.8 0 00:30 min 03:44 min OK
Viktor ARHIPOV Russian Federation Male White 43.4 0 01:00 min 03:37 min OK
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 41.2 0 03:00 min 03:26 min OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 40 0 03:00 min 03:20 min OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 36.6 0 01:00 min 03:03 min OK
Mikhail ZOTOV Russian Federation Male White 35.2 0 01:00 min 02:56 min OK
Evgeny SHUKIN Russian Federation Male Yellow 32 2 03:00 min 02:49 min PEN
Nikita PETROV Russian Federation Male Yellow 30 3 03:00 min 02:46 min PEN
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 30.4 0 02:00 min 02:32 min OK
Boris SERGEEV Russian Federation Male White 30.4 0 01:00 min 02:32 min OK
Dmitry MAKIN Russian Federation Male White 27.6 0 01:30 min 02:18 min OK
Vitaliy BUSHIN Russian Federation Male Yellow 3 19 03:30 min 01:53 min PEN
Sergey VYUKOV Russian Federation Male Yellow 6 15 03:00 min 01:46 min PEN

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Natalia OVODOVA Russian Federation Female White 66.5 0 111 m 133 m OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female Red 0 0 100 m 121 m DQBO
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 58 0 101 m 116 m OK
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 54 0 1 m 108 m OK
Marina EFREMOVA Russian Federation Female Red 0 0 75 m 107 m DQSP
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 50 0 2 m 100 m OK
Olga DAVYDOVA Russian Federation Female Red 0 0 75 m 84 m DQSP
Elena MUHA Ukraine Female White 41 0 55 m 82 m OK
Polina RAZBITSKAYA Russian Federation Female White 41 0 50 m 82 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 37.5 0 40 m 75 m OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 36 0 15 m 72 m OK
Ekaterina PIMENOVA Russian Federation Female White 33.5 0 45 m 67 m OK
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 33 0 55 m 66 m OK
Anna GUSEVA Russian Federation Female White 29 0 50 m 58 m OK
Nuriya ASHIMBAEVA Russian Federation Female White 29 0 40 m 58 m OK
Elena BORODINA Russian Federation Female White 28 0 40 m 56 m OK
Kseniya FINOGENOVA Russian Federation Female Red 0 0 25 m 42 m DQSP
Elena OZEROVA Russian Federation Female Yellow 18 2 45 m 41 m PEN
Elena BAKHTINA Russian Federation Female White 19 0 10 m 38 m OK
Aglaya FILIPPOVA Russian Federation Female White 17.5 0 35 m 35 m OK
Elizaveta HVOROSTOVA Russian Federation Female White 16 0 25 m 32 m OK
Male results
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male Red 0 0 133 m 164 m DQBO
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 75.5 0 70 m 151 m OK
Valeriy KOVALENKO Latvia Male White 70 0 78 m 140 m OK
Roman POPOV Russian Federation Male White 69.5 0 90 m 139 m OK
Alexey POTAPENKO Latvia Male White 66 0 99 m 132 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 65 0 1 m 130 m OK
Vladimir SURKOV Russian Federation Male White 64 0 80 m 128 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 64 0 80 m 128 m OK
Nikita LOZOVOY Russian Federation Male White 59.5 0 75 m 119 m OK
Igor SAMOHIN Russian Federation Male White 59 0 70 m 118 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 53 0 10 m 106 m OK
Denis SHAMCHENKO Russian Federation Male White 52.5 0 75 m 105 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 51.5 0 101 m 103 m OK
Dmitry MAKARIHIN Russian Federation Male White 50 0 65 m 100 m OK
Igor Azhikin Russian Federation Male White 50 0 50 m 100 m OK
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male Yellow 43 5 1 m 96 m PEN
Vladislav MASTERSKIH Russian Federation Male White 46.5 0 65 m 93 m OK
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 45.5 0 20 m 91 m OK
Konstantin GLEBOV Russian Federation Male Red 0 0 75 m 90 m DQBO
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 43.5 0 70 m 87 m OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 43 0 50 m 86 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male Red 0 0 75 m 80 m DQSP
Ivan KULYGIN Russian Federation Male White 39 0 70 m 78 m OK
Maxim BOBAREV Russian Federation Male White 39 0 60 m 78 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 39 0 3 m 78 m OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male White 37 0 40 m 74 m OK
Sergey IVANOV Russian Federation Male White 34.5 0 50 m 69 m OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 34 0 60 m 68 m OK
Viktor ARHIPOV Russian Federation Male Red 0 0 25 m 67 m DQBO
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 33 0 60 m 66 m OK
Berta SHKUTA Latvia Male White 32.5 0 25 m 65 m OK
Alexey CHICHIKIN Russian Federation Male White 32 0 60 m 64 m OK
Vitaliy BORODIN Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 29.5 0 55 m 59 m OK
Vadim GOMOZ International Male White 29 0 55 m 58 m OK
Andrey TARASOV Russian Federation Male White 28 0 30 m 56 m OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 27.5 0 50 m 55 m OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male White 27.5 0 40 m 55 m OK
Mikhail ZOTOV Russian Federation Male White 27.5 0 40 m 55 m OK
Maxim GURYANOV Russian Federation Male White 27.5 0 20 m 55 m OK
Evgeny SHUKIN Russian Federation Male Red -2 2 45 m 41 m DQSP
Sergey VYUKOV Russian Federation Male Yellow 18 1 40 m 38 m PEN
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 18 0 25 m 36 m OK
Dmitry MAKIN Russian Federation Male White 16 0 15 m 32 m OK

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 86 0 151 m 172 m OK
Natalia ZHARKOVA Ukraine Female White 81.5 0 120 m 163 m OK
Yulia MARYEVICH Latvia Female White 76 0 131 m 152 m OK
Natalia OVODOVA Russian Federation Female Yellow 64 8 163 m 146 m PEN
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 69.5 0 70 m 139 m OK
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 67 0 75 m 134 m OK
Marina EFREMOVA Russian Federation Female White 64 0 115 m 128 m OK
Elena MUHA Ukraine Female White 55.5 0 55 m 111 m OK
Elena SAMOHVALOVA Russian Federation Female White 55 0 80 m 110 m OK
Tatiana VOROBYEVA Russian Federation Female White 53.5 0 75 m 107 m OK
Polina RAZBITSKAYA Russian Federation Female White 53 0 60 m 106 m OK
Nuriya ASHIMBAEVA Russian Federation Female White 51.5 0 70 m 103 m OK
Maria OSIPENKOVA Russian Federation Female White 50 0 90 m 100 m OK
Ekaterina PIMENOVA Russian Federation Female White 46 0 60 m 92 m OK
Anna GUSEVA Russian Federation Female Yellow 36 5 70 m 82 m PEN
Elena OZEROVA Russian Federation Female White 40 0 65 m 80 m OK
Elena BAKHTINA Russian Federation Female Yellow 38 0 25 m 77 m PEN
Elena BORODINA Russian Federation Female White 36.5 0 50 m 73 m OK
Kseniya FINOGENOVA Russian Federation Female White 33 0 50 m 66 m OK
Aglaya FILIPPOVA Russian Federation Female White 27.5 0 50 m 55 m OK
Elizaveta HVOROSTOVA Russian Federation Female White 26.5 0 50 m 53 m OK
Male results
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 114 0 150 m 228 m OK
Alexey POTAPENKO Latvia Male White 100.5 0 149 m 201 m OK
Valeriy KOVALENKO Latvia Male White 94 0 17 m 188 m OK
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 93.5 0 151 m 187 m OK
Vladimir SURKOV Russian Federation Male White 89.5 0 110 m 179 m OK
Nikita LOZOVOY Russian Federation Male White 88 0 125 m 176 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 87 0 160 m 174 m OK
Igor SAMOHIN Russian Federation Male White 86.5 0 100 m 173 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 82 0 77 m 164 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male Yellow 80 1 1 m 161 m PEN
Igor Azhikin Russian Federation Male White 77.5 0 50 m 155 m OK
Roman POPOV Russian Federation Male White 75 0 90 m 150 m OK
Vladimir SHUVALOV Russian Federation Male White 75 0 1 m 150 m OK
Maxim BOBAREV Russian Federation Male Yellow 64 5 100 m 138 m PEN
Evgeny SYCHEV Russian Federation Male White 69 0 1 m 138 m OK
Radek VEVERKA Czech Republic Male White 66 0 101 m 132 m OK
Vladislav MASTERSKIH Russian Federation Male White 62.5 0 75 m 125 m OK
Valery CHUFAROV Russian Federation Male White 62.5 0 20 m 125 m OK
Denis SHAMCHENKO Russian Federation Male White 61.5 0 100 m 123 m OK
Konstantin GLEBOV Russian Federation Male Yellow 56 5 75 m 121 m PEN
Dmitry MAKARIHIN Russian Federation Male White 58.5 0 75 m 117 m OK
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 54.5 0 90 m 109 m OK
Mikhail RESHETNIKOV Russian Federation Male White 53 0 70 m 106 m OK
Vitaliy BORODIN Russian Federation Male White 52.5 0 75 m 105 m OK
Ivan KULYGIN Russian Federation Male White 51.5 0 100 m 103 m OK
Alexey CHICHIKIN Russian Federation Male White 51.5 0 80 m 103 m OK
Viktor KORSUN Russian Federation Male White 50 0 70 m 100 m OK
Berta SHKUTA Latvia Male White 50 0 50 m 100 m OK
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male Yellow 4 42 177 m 93 m PEN
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 45 0 80 m 90 m OK
Alexey ROMANOV Russian Federation Male White 45 0 60 m 90 m OK
Sergey IVANOV Russian Federation Male Yellow 34 10 60 m 87 m PEN
Vadim GOMOZ International Male White 42.5 0 80 m 85 m OK
Mikhail SOLDATOV Russian Federation Male White 41.5 0 60 m 83 m OK
Sergey BAYUKOV Russian Federation Male White 40.5 0 75 m 81 m OK
Maxim GURYANOV Russian Federation Male White 39.5 0 20 m 79 m OK
Vitaliy KOZLOVSKIY Russian Federation Male White 38 0 70 m 76 m OK
Andrey TARASOV Russian Federation Male White 38 0 50 m 76 m OK
Mikhail ZOTOV Russian Federation Male White 33.5 0 50 m 67 m OK
Sergey VYUKOV Russian Federation Male Yellow 30 0 62 m 61 m PEN
Evgeny POLITOV Russian Federation Male White 27 0 25 m 54 m OK
Alexey NAZAROV Russian Federation Male Yellow 2 24 101 m 53 m PEN
Dmitry MAKIN Russian Federation Male White 22 0 25 m 44 m OK