Event Details

Event info

Freediving Moscow Cup 2007

Start date: 21.04.2007
End date: 21.04.2007
Location: ,
Event Type: Pool Competition
Organizer: Judge It TEST DUMMY
Disciplines: STA DNF DYN
Main Judge: Alexander KARJUK
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Not set

Day 1

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Anastasia SCHETININA Russian Federation Female White 50.4 0 03:30 min 04:12 min OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female White 48.4 0 04:00 min 04:02 min OK
Elena TOLMACHEVA Russian Federation Female White 43.2 0 02:00 min 03:36 min OK
Alma MAKHMETOVA Russian Federation Female Yellow 42 1 02:30 min 03:34 min PEN
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 42.4 0 03:00 min 03:32 min OK
Polina KOVALEVA Russian Federation Female White 38.8 0 03:00 min 03:14 min OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female Yellow 34 4 03:30 min 03:10 min PEN
Julia PALAMARCHUK Russian Federation Female White 32.4 0 02:40 min 02:42 min OK
Galina SHLYAKHTENKO Russian Federation Female White 30.6 0 01:00 min 02:33 min OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female White 30 0 02:00 min 02:30 min OK
Yana ZUBKOVA Russian Federation Female White 26.2 0 02:00 min 02:11 min OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 74 0 05:00 min 06:10 min OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 65.8 0 04:30 min 05:29 min OK
Vladimir GORBOV Russian Federation Male White 64.6 0 04:00 min 05:23 min OK
Anton SOBKO Russian Federation Male White 60 0 03:50 min 05:00 min OK
Alexander CHERNYAK Belarus Male White 57.8 0 04:00 min 04:49 min OK
Valery RADCHENKO Russian Federation Male Yellow 47 10 05:30 min 04:44 min PEN
Sergey AKIMOV Russian Federation Male White 53 0 04:00 min 04:25 min OK
Alexey PAVLOV Russian Federation Male White 50.2 0 04:00 min 04:11 min OK
Andrey MULTANOV Russian Federation Male White 49 0 03:00 min 04:05 min OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male Yellow 46 1 04:00 min 03:56 min PEN
Ivan KOLESOV Russian Federation Male White 47 0 03:30 min 03:55 min OK
Alexander KURAKIN Russian Federation Male White 46.8 0 03:00 min 03:54 min OK
Andrey SACHKOV Russian Federation Male White 46.8 0 02:00 min 03:54 min OK
Arman ZOGRABYAN Russian Federation Male White 45.4 0 03:30 min 03:47 min OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 44.6 0 02:30 min 03:43 min OK
Rustam TEREGULOV Russian Federation Male Yellow 30 14 04:45 min 03:38 min PEN
Alexey LOPATKIN Russian Federation Male Yellow 37 6 04:00 min 03:33 min PEN
Alexander CHERNYSHOV Russian Federation Male White 40.2 0 02:30 min 03:21 min OK
Igor OREL Russian Federation Male White 39.4 0 03:00 min 03:17 min OK
Andrey LAGUTIN Ukraine Male Yellow 30 9 04:00 min 03:15 min PEN
Mikhail SIMONOV Russian Federation Male Yellow 38 1 03:00 min 03:15 min PEN
Artem NAZAROV Russian Federation Male White 38.6 0 02:00 min 03:13 min OK
Alexey SAMOILIKOV Russian Federation Male White 37.8 0 03:00 min 03:09 min OK
Yuriy KOZHEV Russian Federation Male Yellow 28 4 03:00 min 02:40 min PEN
Andrey SEKALOV Russian Federation Male Yellow 13 17 03:50 min 02:28 min PEN

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Galina SHLYAKHTENKO Russian Federation Female White 46.5 0 40 m 93 m OK
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 39.5 0 55 m 79 m OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female White 35.5 0 60 m 71 m OK
Alma MAKHMETOVA Russian Federation Female White 32.5 0 50 m 65 m OK
Olga LUKOVA Russian Federation Female White 30.5 0 40 m 61 m OK
Polina KOVALEVA Russian Federation Female White 26.5 0 50 m 53 m OK
Elena TOLMACHEVA Russian Federation Female White 24.5 0 40 m 49 m OK
Julia PALAMARCHUK Russian Federation Female White 21 0 40 m 42 m OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female White 19.5 0 35 m 39 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 19.5 0 35 m 39 m OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 58.5 0 90 m 117 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 53.5 0 75 m 107 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male Yellow 52 1 50 m 105 m PEN
Igor OREL Russian Federation Male White 51 0 25 m 102 m OK
Sergey AKIMOV Russian Federation Male White 47 0 50 m 94 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 38.5 0 70 m 77 m OK
Ivan KOLESOV Russian Federation Male White 38.5 0 50 m 77 m OK
Alexey SAMOILIKOV Russian Federation Male White 35.5 0 60 m 71 m OK
Sergey KALININ Russian Federation Male Yellow 32 2 75 m 70 m PEN
Alexander CHERNYAK Belarus Male White 35 0 50 m 70 m OK
Andrey LAGUTIN Ukraine Male White 34 0 50 m 68 m OK
Alexander CHERNYSHOV Russian Federation Male White 32.5 0 30 m 65 m OK
Andrey SEKALOV Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK
Andrey MULTANOV Russian Federation Male White 31 0 50 m 62 m OK
Arman ZOGRABYAN Russian Federation Male White 29 0 50 m 58 m OK
Artem NAZAROV Russian Federation Male White 28.5 0 50 m 57 m OK
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 27.5 0 50 m 55 m OK
Alexey LOPATKIN Russian Federation Male White 25 0 50 m 50 m OK
Yuriy KOZHEV Russian Federation Male Yellow 24 0 50 m 49 m PEN
Mikhail SIMONOV Russian Federation Male Yellow 18 2 35 m 40 m PEN

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Olga SURYKOVA Russian Federation Female White 74.5 0 90 m 149 m OK
Irina SMOLENTSEVA Russian Federation Female White 58.5 0 100 m 117 m OK
Galina SHLYAKHTENKO Russian Federation Female White 55.5 0 50 m 111 m OK
Alma MAKHMETOVA Russian Federation Female White 55 0 80 m 110 m OK
Olga LUKOVA Russian Federation Female White 52.5 0 60 m 105 m OK
Yana ZUBKOVA Russian Federation Female White 50 0 100 m 100 m OK
Julia PALAMARCHUK Russian Federation Female White 50 0 76 m 100 m OK
Anastasia SCHETININA Russian Federation Female White 46.5 0 90 m 93 m OK
Ksenia ROMANOVSKAYA Russian Federation Female White 42 0 75 m 84 m OK
Elena TOLMACHEVA Russian Federation Female White 40.5 0 60 m 81 m OK
Zoya BEKETOVA Russian Federation Female Yellow 28 1 55 m 57 m PEN
Ekaterina SMIRNOVA Ukraine Female White 25 0 50 m 50 m OK
Male results
Alexey MOLCHANOV Russian Federation Male White 82 0 130 m 164 m OK
Vadim BOLDENKOV Russian Federation Male White 75 0 100 m 150 m OK
Sergey AKIMOV Russian Federation Male White 74.5 0 100 m 149 m OK
Igor OREL Russian Federation Male White 64 0 75 m 128 m OK
Ivan KOLESOV Russian Federation Male White 60 0 80 m 120 m OK
Yuri SHMATKO Russian Federation Male Yellow 52 5 100 m 114 m PEN
Sergey KALININ Russian Federation Male White 57 0 100 m 114 m OK
Andrey SEKALOV Russian Federation Male White 53.5 0 80 m 107 m OK
Mikhail MEDNIK Russian Federation Male White 53 0 80 m 106 m OK
Vladimir GORBOV Russian Federation Male White 50 0 100 m 100 m OK
Anton PAVLOV Russian Federation Male White 50 0 100 m 100 m OK
Sergey ORLOV Russian Federation Male White 50 0 80 m 100 m OK
Alexander RYBALKO Russian Federation Male Yellow 45 5 75 m 100 m PEN
Konstantin NOVIKOV Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m OK
Alexander BANDURKIN Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m OK
Alexander KURAKIN Russian Federation Male White 50 0 75 m 100 m OK
Arman ZOGRABYAN Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Andrey MULTANOV Russian Federation Male White 49.5 0 75 m 99 m OK
Anton SOBKO Russian Federation Male Yellow 48 1 50 m 99 m PEN
Andrey LAGUTIN Ukraine Male White 46 0 50 m 92 m OK
Alexey SAMOILIKOV Russian Federation Male White 45.5 0 70 m 91 m OK
Yuriy KOZHEV Russian Federation Male White 44.5 0 75 m 89 m OK
Vladimir ROMANOV Russian Federation Male White 41 0 80 m 82 m OK
Alexander CHERNYAK Belarus Male White 40.5 0 75 m 81 m OK
Alexey LOPATKIN Russian Federation Male White 39.5 0 70 m 79 m OK
Artem NAZAROV Russian Federation Male White 38 0 65 m 76 m OK
Oleg LUKANKIN Russian Federation Male White 37.5 0 75 m 75 m OK
Rustam TEREGULOV Russian Federation Male Yellow 30 4 75 m 67 m PEN
Andrey SACHKOV Russian Federation Male White 31.5 0 50 m 63 m OK