Event Details

Event info

Russian national pool championship in the name of Natalia Molchanova

Start date: 25.03.2017
End date: 27.03.2017
Location: Moscow, Russian Federation
Event Type: Pool Competition
Disciplines: STA DYN DNF
Organizer: Alexey Molchanov
Event Medic Name: Eugeniy Boutov
Event Medic Qualifications: super cool medic
Safety plan: Emergency car at location ready to go
Minimum pool depth: 2
Maximum pool depth: 2
Main Judge: Ekaterina ROMANOVA
Additional Judges: Kristina Iseeva
Olga Sidorova
Oksana Molchanova
Evgenii Sharapov
Anna BESSTRASHNOVA
Anna Borisova-Sharapova
Olga LUKOVA
Oleg MELIKHOV
Assistant Judges: Ekaterina Balashova
Valery Panteleimonov
alexandr PANGAEV

3/26/2017

3/25/2017

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Marina Romanova Russian Federation Female Yellow 67.4 1 05:45 min 05:42 min RP<AP
Natalia Domashenko Russian Federation Female White 61.6 0 02:00 min 05:08 min
anastasia Zhikhareva Russian Federation Female White 57.4 0 03:40 min 04:47 min
Tatiana Gusarova Russian Federation Female White 56.8 0 04:00 min 04:44 min
irina KOCHEROVA Russian Federation Female White 56.6 0 03:00 min 04:43 min
Veronika Kravtcova Russian Federation Female White 53.8 0 00:15 min 04:29 min
Alexandra CHIZHIKOVA Russian Federation Female White 53.4 0 00:05 min 04:27 min
Nataliya Minaeva Russian Federation Female White 49.4 0 03:10 min 04:07 min
Julia Zaytsewa Russian Federation Female White 48.6 0 01:20 min 04:03 min
Maria Kozlova Russian Federation Female White 45.2 0 03:30 min 03:46 min
Mariya Zaytsewa Russian Federation Female White 44.8 0 01:39 min 03:44 min
Margarita PINASHKINA Russian Federation Female White 37.6 0 00:37 min 03:08 min
Daria KULAGINA Russian Federation Female Yellow 8 14 03:00 min 01:50 min
Male results
Aleksander MAKSIMOV Russian Federation Male Yellow 83.8 1 04:50 min 07:04 min late start
Dmitriy Mazepin Russian Federation Male White 82.4 0 03:30 min 06:52 min
Valentin Rogalev Russian Federation Male White 78.2 0 00:01 min 06:31 min
Igor DEMCHISHIN Russian Federation Male White 77.6 0 06:15 min 06:28 min
Igor Samokhin Russian Federation Male White 77.2 0 00:30 min 06:26 min
Yuri SHMATKO Russian Federation Male White 74.2 0 03:30 min 06:11 min
Valeriy TSYKUNENKO Russian Federation Male White 72.8 0 04:00 min 06:04 min
alexandr VINOGRADOV Russian Federation Male White 72.6 0 04:45 min 06:03 min
GUILLAUME HUON DE KERMADEC Russian Federation Male White 72.2 0 02:30 min 06:01 min
konstantin GLEBOV Russian Federation Male White 70.6 0 03:30 min 05:53 min
Nikolay TITOV Russian Federation Male White 69.6 0 00:01 min 05:48 min
Denis NOVOTORZHIN International Male White 69.4 0 03:21 min 05:47 min
Shatalov Mikhail Russian Federation Male White 68.8 0 05:20 min 05:44 min
Konstantin Sannikov Russian Federation Male White 66.6 0 00:47 min 05:43 min
Oleg SHTYRKHUNOV Russian Federation Male White 65.8 0 05:05 min 05:29 min
Bykov ALEKSANDR Russian Federation Male Yellow 63.6 1 05:40 min 05:23 min
Aleksei Bykov Russian Federation Male White 64 0 00:10 min 05:20 min
Igor BOLGOV Russian Federation Male White 63.6 0 03:00 min 05:18 min
Alexey CHICHIKIN Russian Federation Male White 63.2 0 04:30 min 05:16 min
Aleksandr KUPTSOV Russian Federation Male White 63 0 02:22 min 05:15 min
andrey TARASOV Russian Federation Male White 62.4 0 02:22 min 05:12 min
ANATOLY MAKHOV Russian Federation Male White 61.6 0 02:45 min 05:08 min
Sergey ZVONTSOV Russian Federation Male White 60.6 0 01:00 min 05:03 min
Denis KURSANTOV Russian Federation Male White 60.4 0 00:10 min 05:02 min
Vyacheslav Kuzub Russian Federation Male White 59.2 0 03:30 min 04:56 min
vadim FEDOTOV Russian Federation Male White 57.4 0 04:00 min 04:47 min
Mariya OVCHINNIKOVA Russian Federation Male White 54.6 0 02:31 min 04:33 min
Andrey Sidorov Russian Federation Male White 54.2 0 03:05 min 04:31 min
Alexandr BOGDASHKIN Russian Federation Male White 52.6 0 00:01 min 04:23 min
Evgeny Politov Russian Federation Male White 50 0 00:01 min 04:10 min
Alexey POTAPENKO Latvia Male White 49.4 0 02:59 min 04:07 min
Mikhail Gapdulkhakov Russian Federation Male White 46.8 0 03:45 min 03:54 min
igor BURGELA International Male White 42.4 0 02:45 min 03:31 min
Artur Nikkonen Russian Federation Male White 42.6 0 00:51 min 03:30 min
Leonid KLIMOV Russian Federation Male White 39 0 01:30 min 03:15 min
Sergey VYUKOV Russian Federation Male White 38.4 0 01:30 min 03:12 min
Mikhail Tolkachev Russian Federation Male White 36.8 0 02:00 min 03:04 min
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male White 24.2 10 03:40 min 02:51 min
Mikhail Voitcekhovskii Russian Federation Male White 28.8 0 00:01 min 02:24 min
Emin Shafiyev Azerbaijan Male Yellow 15.2 8 02:30 min 01:56 min RP<AP, late start 3 sec
Yuriy BELOV Russian Federation Male Yellow 1 10 02:30 min 01:40 min RP<AP

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Tatiana Korzhenevskaya Russian Federation Female White 68.5 0 130 m 137 m
OLGA DIDENKO Russian Federation Female White 53 0 40 m 106 m
Mary Dunin-Barkovskaya Russian Federation Female White 42.5 0 75 m 85 m
Natalia Domashenko Russian Federation Female White 42.5 0 50 m 85 m
Mariya Zaytsewa Russian Federation Female White 39.5 0 52 m 79 m
Larisa Zabrotskaya Russian Federation Female White 38.5 0 60 m 77 m
Julia Zaytsewa Russian Federation Female White 38.5 0 60 m 77 m
Nataliya Minaeva Russian Federation Female White 38 0 60 m 76 m
Male results
Igor Samokhin Russian Federation Male White 75 0 125 m 150 m
Alexey Lobanov Russian Federation Male White 59 0 100 m 118 m
Dmitriy Mazepin Russian Federation Male White 56.5 0 111 m 113 m
Aleksei Bykov Russian Federation Male White 50.5 0 80 m 101 m
Valentin Rogalev Russian Federation Male White 48.5 0 10 m 97 m
GUILLAUME HUON DE KERMADEC Russian Federation Male White 38 0 50 m 76 m
Andrey Sidorov Russian Federation Male White 29.5 0 35 m 59 m
Mikhail Tolkachev Russian Federation Male White 28.5 0 49 m 57 m