Event Details

Event info

The Third Urals and Siberia Open Freediving Championship

Start date: 10.02.2018
End date: 12.02.2018
Location: Pervouralsk, Russian Federation
Event Type: Pool Competition
Organizer: Zoya GOLOVNYA
Disciplines: STA DYN DNF
Event Medic Name: Olga Kiryak
Event Medic Qualifications: Doctor
Minimum pool depth: 1
Maximum pool depth: 4
Main Judge: Olga SIDOROVA
Assistant Judges: Not set
Additional Judges: Alexey SEROV

10 February

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Anastasiya SOMOVA Russian Federation Female White 55.2 0 01:30 min 04:36 min
Natalia Nasretdinova Russian Federation Female White 50 0 00:01 min 04:10 min PB
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female White 49.4 0 02:00 min 04:07 min
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female White 42.6 0 03:00 min 03:33 min
Viktoriya Kiryak Russian Federation Female White 37.8 0 01:30 min 03:09 min PB
Anastasia Kochubei Russian Federation Female Yellow 0 20 02:40 min 01:04 min
Male results
Aleksandr Maksimov Russian Federation Male White 85 0 06:00 min 07:05 min
Mikhail Briantcev Russian Federation Male White 74.4 0 03:30 min 06:12 min PB
Igor DAYBOV Russian Federation Male White 73.2 0 04:40 min 06:06 min PB
Alexey LARCHENKO Russian Federation Male White 66 0 04:30 min 05:30 min
Ilya Nabatov Russian Federation Male White 66 0 00:01 min 05:30 min PB
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 63.4 0 03:30 min 05:17 min PB
Dmitry SMETANKIN Russian Federation Male White 62.6 0 05:00 min 05:13 min
Mikhail KUZNETSOV Russian Federation Male White 60 0 04:15 min 05:00 min
Oleg Egorov Russian Federation Male White 59.4 0 03:30 min 04:57 min
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male White 56.2 0 04:00 min 04:41 min
Nikolay Kal`sin Russian Federation Male White 54.4 0 03:45 min 04:32 min
Arsenyi RUDENKO Russian Federation Male White 53.2 0 01:45 min 04:26 min PB
Pavel KULISHOV Russian Federation Male White 53 0 03:00 min 04:25 min
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 51.2 0 03:00 min 04:16 min PB
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 42.6 0 01:30 min 03:33 min PB
Anton Fominykh Russian Federation Male White 37.4 0 02:00 min 03:07 min PB
Peter Pavlov Russian Federation Male Yellow 26 8 03:30 min 02:50 min

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Anastasiya SOMOVA Russian Federation Female White 39 0 40 m 78 m PB
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female White 36 0 52 m 72 m
Viktoriya Kiryak Russian Federation Female White 29 0 15 m 58 m PB
Natalia Nasretdinova Russian Federation Female White 28 0 5 m 56 m PB
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female Yellow 19 6 62 m 50 m
Oly VASILKEVICH Russian Federation Female White 14 0 15 m 28 m PB
Male results
Dmitry SMETANKIN Russian Federation Male White 63 0 110 m 126 m
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 59.5 0 70 m 119 m PB
Aleksandr Maksimov Russian Federation Male White 58 0 5 m 116 m
Mikhail VERNIGORA Russian Federation Male White 55.5 0 100 m 111 m PB
Ilya Nabatov Russian Federation Male White 54.5 0 1 m 109 m
Oleg Egorov Russian Federation Male White 50.5 0 80 m 101 m PB
Igor DAYBOV Russian Federation Male White 50 0 70 m 100 m PB
Usachev YURY Russian Federation Male White 40 0 50 m 80 m PB
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 32.5 0 50 m 65 m PB
Peter Pavlov Russian Federation Male White 30 0 50 m 60 m PB
Anton Fominykh Russian Federation Male White 27.5 0 25 m 55 m PB
Nikolay Kal`sin Russian Federation Male White 25 0 20 m 50 m
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 20 0 25 m 40 m PB
Arsenyi RUDENKO Russian Federation Male White 13 0 25 m 26 m

11 February

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Zoya GOLOVNYA Russian Federation Female Yellow 66 1 1 m 134 m PB
Olga PONOMAREVA Russian Federation Female White 56.5 0 80 m 113 m
Yuliya MISHCHENKO Russian Federation Female Yellow 55 1 90 m 112 m
Anastasia Kochubei Russian Federation Female White 55.5 0 50 m 111 m PB
Viktoriya Kiryak Russian Federation Female White 44.5 0 50 m 89 m PB
Tatiana Dzhemileva Russian Federation Female White 30 5 1 m 70 m
Natalia Nasretdinova Russian Federation Female White 30 0 10 m 60 m PB
Oly VASILKEVICH Russian Federation Female White 18 0 20 m 36 m PB
Male results
Aleksandr Maksimov Russian Federation Male White 90 0 149 m 180 m PB
Ivan GURKIN Russian Federation Male White 77 0 75 m 154 m PB
Mikhail Briantcev Russian Federation Male White 75 0 100 m 150 m PB
Mikhail KUZNETSOV Russian Federation Male White 69 0 115 m 138 m PB
Grigoriy VASILKEVICH Russian Federation Male White 68.5 0 1 m 137 m
Peter Kosarev Russian Federation Male White 63.5 0 40 m 127 m PB
Usachev YURY Russian Federation Male White 61 0 75 m 122 m PB
Alexey LARCHENKO Russian Federation Male White 54.5 0 105 m 109 m
Igor DAYBOV Russian Federation Male White 54.5 0 70 m 109 m PB
Ilya Nabatov Russian Federation Male White 54 0 1 m 108 m
Pavel KULISHOV Russian Federation Male White 53 0 100 m 106 m
Oleg Egorov Russian Federation Male White 53 0 80 m 106 m
Dmitry PALAGACHEV Russian Federation Male White 41 0 50 m 82 m PB
Peter Pavlov Russian Federation Male White 40 0 60 m 80 m PB
Anton Fominykh Russian Federation Male White 37.5 0 30 m 75 m PB
Nikolay Kal`sin Russian Federation Male White 36.5 0 40 m 73 m PB
Arsenyi RUDENKO Russian Federation Male White 35.5 0 50 m 71 m
Mikhail VOITCEKHOVSKII Russian Federation Male White 27 0 25 m 54 m PB