Event Details

Event info

Pool World Championships 2016

World record
Start date: 27.06.2016
End date: 01.07.2016
Location: Turku, Finland
Event Type: World Championship
Disciplines: STA DYN DNF
Organizer: MikkoANTTONEN
Event Medic Name: na
Event Medic Qualifications: na
Additional info: contacting Alexander Zabelin - not registered apparently
Main Judge: Radoslaw GACA
Assistant Judges: Julian JANSEN VAN RENSBURG
Grzegorz FURGA
Lucyna KICIƃSKA
Oksana MOLCHANOVA
Marina ROMANOVA
Denys RYLOV
Agnieszka KALECINSKA
Olga BLINOVA
Carla HANSON
Additional Judges: Mario ZUZIC
Eva JOHNSEN
Ekaterina ROMANOVA
Junko KITAHAMA
Christian FOETINGER
Gaby CONTRERAS
Yuriy RAKHMATULLIN
Kate JARDINE

Day1:STA qualifications

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Bã©Atrice DEL NEGRO France Female White 90.4 0 05:32 min 07:32 min
Gabriela GREZLOVA Czech Republic Female White 84.6 0 05:03 min 07:03 min
Yuriko ICHIHARA Japan Female White 76.4 0 00:01 min 06:22 min
Asumi KESSOKU Japan Female White 76.2 0 00:01 min 06:21 min
Georgina MILLER United Kingdom Female White 75.6 0 00:01 min 06:18 min
Alice HICKSON United Kingdom Female White 75.6 0 00:01 min 06:18 min
Sylvie GILSON France Female Red 0 0 05:15 min 06:12 min
Yuki ISOGAI Japan Female White 73.2 0 00:01 min 06:06 min
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 72.4 0 00:20 min 06:02 min
Emilie VERNIER France Female Yellow 70.8 1 05:09 min 05:59 min late start
Paula HIETANEN Finland Female White 68.8 0 04:05 min 05:44 min
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 68.2 0 04:30 min 05:41 min
Johanna NORDBLAD Finland Female White 68.2 0 01:00 min 05:41 min
Agnieszka KALSKA Poland Female White 67.4 0 05:03 min 05:37 min
Kristina ISEEVA Russian Federation Female White 67 0 03:30 min 05:35 min
Tomomi HAMAZAKI Japan Female White 66.6 0 04:00 min 05:33 min
Justyna NOWAK-FERENSZTAJN Poland Female Red 0 0 03:00 min 05:31 min DQSP
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 64 0 03:21 min 05:20 min
Sofia TAPANI Sweden Female White 63.8 0 04:17 min 05:19 min
Oksana KONONOVA Russian Federation Female Red 0 0 02:00 min 05:17 min DQ SP FAILED
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 62.2 0 01:30 min 05:11 min
Camilla Salling OLSEN Denmark Female White 55.6 0 00:01 min 04:38 min
Male results
Aleix SEGURA VENDRELL Spain Male Yellow 111.6 1 07:05 min 09:23 min late start 12.6 after OT
Goran COLAK Croatia Male White 99 0 05:05 min 08:15 min
Timo KINNUNEN Finland Male White 98.6 0 06:10 min 08:13 min
Martin VALENTA Czech Republic Male White 97.4 0 07:28 min 08:07 min
Regis SCARONE France Male White 94.4 0 07:01 min 07:52 min
Valdemar KARLSSON Sweden Male White 93.4 0 06:35 min 07:47 min
Willi HOFFMANN Germany Male White 93.4 0 05:30 min 07:47 min
Alban BURLET France Male White 91.8 0 06:37 min 07:39 min
Olivier AZZOPARDI France Male White 91 0 05:00 min 07:35 min
Mateusz MALINA Poland Male White 90.6 0 01:00 min 07:33 min
Jérôme CHAPELLE France Male White 90.4 0 03:30 min 07:32 min
Tetsu OGUSHI Japan Male Red 0 0 06:00 min 07:17 min DQ BO
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 87.2 0 00:01 min 07:16 min
Tomas JONSSON Sweden Male White 85.2 0 06:13 min 07:06 min
Ossi PELTOLA Finland Male White 84.6 0 05:41 min 07:03 min
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 84.6 0 03:00 min 07:03 min
Valentin ROGALEV Russian Federation Male White 81.8 0 06:00 min 06:49 min
Alexander PAVLOV Russian Federation Male White 81.8 0 05:30 min 06:49 min
Mikko NIEMELAINEN Finland Male White 81.4 0 03:00 min 06:47 min
Aris IOANNIDIS Greece Male White 80.6 0 01:01 min 06:43 min
Karol KARCZ Poland Male White 79.6 0 04:00 min 06:38 min
Shinya Oi Japan Male White 78.8 0 00:01 min 06:34 min
Antero JOKI Finland Male White 78.4 0 00:30 min 06:32 min
John HULLVERSON United States Male Red 0 0 00:20 min 06:30 min DQBO, airways, sp missed
Dmitry VOLOSHIN Russian Federation Male White 78 0 00:01 min 06:30 min
Martin ZAJAC Slovakia Male White 76 0 00:01 min 06:20 min
Bronislaw KOKOT Poland Male White 72.2 0 04:00 min 06:01 min
Pascal REBOUL France Male White 70.4 0 05:15 min 05:52 min
Michal DABROWSKI Poland Male White 69.6 0 01:00 min 05:48 min
Philip FENNELL United Kingdom Male White 68.8 0 03:00 min 05:44 min
Norifumi IBUSHI Japan Male White 66.6 0 04:50 min 05:33 min
Shuichi GOTO Japan Male White 66.6 0 03:12 min 05:33 min
Gabriel MANNE Sweden Male White 64.4 0 04:36 min 05:22 min
Sidahmed TALHIMET Morocco Male White 64.4 0 03:00 min 05:22 min
Mark GOODING United Kingdom Male Red 0 0 02:00 min 05:17 min DQ SP
Mikkel BRANTH Denmark Male White 63 0 02:46 min 05:15 min
Chris MARSHALL New Zealand Male White 62.8 0 00:01 min 05:14 min
Nils MANNE Sweden Male White 60.8 0 00:02 min 05:04 min
Amro DABASH Jordan Male Red 0 0 00:30 min 04:40 min coach touch + sp > 15
Mouad BENBOUAZZA Morocco Male Red 0 0 03:00 min 03:48 min Late start; DQSP; DQ touch
Amber FILLARY South Africa Male Red 0 0 05:00 min 03:17 min DQ SP

Day2:DNF qualifications

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Alice HICKSON United Kingdom Female White 79.5 0 1 m 159 m
Magdalena SOLICH-TALANDA Poland Female White 78.5 0 130 m 157 m
Lydia HOREL France Female White 76.5 0 131 m 153 m
Julia KOZERSKA Poland Female White 76 0 1 m 152 m
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 75 0 20 m 150 m
Paula HIETANEN Finland Female Red 0 0 116 m 147 m DQ BO
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 73.5 0 24 m 147 m
Anette Rafen OTTZEN Denmark Female White 72 0 42 m 144 m
Asumi KESSOKU Japan Female White 71 0 108 m 142 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 69.5 0 80 m 139 m
Justyna NOWAK-FERENSZTAJN Poland Female White 68.5 0 100 m 137 m
Agnieszka KALSKA Poland Female White 67 0 103 m 134 m
Tomomi HAMAZAKI Japan Female White 65 0 100 m 130 m
Emilie VERNIER France Female White 64 0 99 m 128 m
Johanna NORDBLAD Finland Female White 63.5 0 76 m 127 m
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 62.5 0 76 m 125 m
Camilla Salling OLSEN Denmark Female White 60 0 7 m 120 m
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 59 0 15 m 118 m
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female White 58.5 0 87 m 117 m
Yuriko ICHIHARA Japan Female White 57 0 1 m 114 m
Sofia TAPANI Sweden Female Yellow 55 1.5 116 m 113 m short
Miyako ISHIDA Japan Female White 55.5 0 75 m 111 m
Pinja PARTINEN Finland Female White 53.5 0 1 m 107 m
Georgina MILLER United Kingdom Female White 52 0 10 m 104 m
Christina MICHALOPOULOU Greece Female White 51.5 0 91 m 103 m
Male results
Mateusz MALINA Poland Male White 116 0 101 m 232 m
Mateusz MALINA Poland Male White 116 0 101 m 232 m WR
Goran COLAK Croatia Male White 100 0 175 m 200 m
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male White 100 0 155 m 200 m
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 100 0 90 m 200 m
Martin VALENTA Czech Republic Male White 93 0 176 m 186 m
Pierre CRUBILLE New Caledonia Male White 91.5 0 152 m 183 m
Mikko PÖNTINEN Finland Male White 90.5 0 1 m 181 m
Pascal REBOUL France Male White 89 0 126 m 178 m
Karol KARCZ Poland Male White 88 0 51 m 176 m
Aleix SEGURA VENDRELL Spain Male White 87.5 0 150 m 175 m NR
Kristian MÄKI-JUSSILA Finland Male White 87.5 0 99 m 175 m
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 87.5 0 1 m 175 m
Chris MARSHALL New Zealand Male Red 0 0 1 m 175 m DQ BO
Aris IOANNIDIS Greece Male White 84 0 151 m 168 m
Ulf LINDBERG Sweden Male White 82 0 153 m 164 m
Michal DABROWSKI Poland Male White 81 0 49 m 162 m
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male Yellow 74 5 81 m 158 m
Valdemar KARLSSON Sweden Male White 77.5 0 129 m 155 m
Mikko NIEMELAINEN Finland Male White 76.5 0 109 m 153 m
Tomas JONSSON Sweden Male White 75.5 0 131 m 151 m
Willi HOFFMANN Germany Male White 75 0 100 m 150 m
Mikkel BRANTH Denmark Male White 75 0 78 m 150 m
Arthur GUERIN France Male Yellow 69.5 5 105 m 149 m push from bottom
Shigeki MORIYA Japan Male Red 0 0 1 m 148 m DQ SP
Alexander PAVLOV Russian Federation Male Red 0 0 100 m 146 m DQ SP ; late start
Emmanuel TURLIN France Male White 72.5 0 117 m 145 m
Alexandr PANGAEV Russian Federation Male White 71.5 0 100 m 143 m
Shinya Oi Japan Male White 67 0 75 m 134 m
Jaakko KESKITALO Finland Male White 64 0 112 m 128 m
Gabriel MANNE Sweden Male White 63 0 106 m 126 m
Nils MANNE Sweden Male White 60.5 0 106 m 121 m
Norifumi IBUSHI Japan Male White 60 0 1 m 120 m
Amber FILLARY South Africa Male White 59.5 0 100 m 119 m
Shuichi GOTO Japan Male White 55 0 77 m 110 m
Amro DABASH Jordan Male Red 0 0 10 m 105 m DQ BO
Sidahmed TALHIMET Morocco Male White 52 0 25 m 104 m
Philip FENNELL United Kingdom Male White 39 0 30 m 78 m
Dmitry VOLOSHIN Russian Federation Male White 37.5 0 1 m 75 m
Alexander VINOGRADOV Russian Federation Male White 32 0 2 m 64 m

Day3: DYN Qualification

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Julia KOZERSKA Poland Female White 105 0 1 m 210 m
Agnieszka KALSKA Poland Female Red 0 0 153 m 203 m DQ BO
Magdalena SOLICH-TALANDA Poland Female White 100 0 161 m 200 m
Alice HICKSON United Kingdom Female White 100 0 1 m 200 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 96 0 101 m 192 m
Nicolas JUSTINE France Female White 95.5 0 152 m 191 m
Anette Rafen OTTZEN Denmark Female White 95 0 142 m 190 m
Emilie VERNIER France Female Red 0 0 159 m 189 m DQ BO
Miyako ISHIDA Japan Female White 91 0 138 m 182 m
Yuriko ICHIHARA Japan Female White 90 0 1 m 180 m
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 89.5 0 101 m 179 m
Camilla Salling OLSEN Denmark Female White 89 0 7 m 178 m
Sylvie GILSON France Female White 88 0 125 m 176 m
Sofia TAPANI Sweden Female White 87.5 0 104 m 175 m
Christina MICHALOPOULOU Greece Female White 86.5 0 150 m 173 m
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female White 86.5 0 127 m 173 m
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 86 0 20 m 172 m
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 84 0 101 m 168 m
Paula HIETANEN Finland Female White 79.5 0 107 m 159 m
Kristina ISEEVA Russian Federation Female Red 0 0 80 m 157 m DQ BO
Oksana KONONOVA Russian Federation Female Red 0 0 55 m 154 m DQ SP
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 75 0 20 m 150 m
Anne MAURY France Female White 74 0 126 m 148 m
Mio KANEMAKI Japan Female Red 0 0 2 m 141 m DQ BO
Asumi KESSOKU Japan Female Yellow 58 11 160 m 138 m short
Georgina MILLER United Kingdom Female White 67 0 10 m 134 m
Gabriela GREZLOVA Czech Republic Female White 62.5 0 105 m 125 m
Pinja PARTINEN Finland Female White 58 0 1 m 116 m
Johanna NORDBLAD Finland Female White 50 0 100 m 100 m
Male results
Giorgos PANAGIOTAKIS Greece Male White 127.5 0 215 m 255 m
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 125.5 0 160 m 251 m
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male White 125 0 226 m 250 m
Martin VALENTA Czech Republic Male White 125 0 208 m 250 m
Goran COLAK Croatia Male White 125 0 205 m 250 m
Mateusz MALINA Poland Male White 125 0 201 m 250 m
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 121 0 1 m 242 m
Karol KARCZ Poland Male White 113 0 70 m 226 m
Ulf LINDBERG Sweden Male White 112.5 0 203 m 225 m
Pierre CRUBILLE New Caledonia Male White 108.5 0 171 m 217 m
Mikko PÖNTINEN Finland Male White 108.5 0 1 m 217 m
Norifumi IBUSHI Japan Male Red 0 0 20 m 215 m DQ BO
Anthony CARLHIAN France Male White 107 0 156 m 214 m
Tomas JONSSON Sweden Male White 105.5 0 25 m 211 m
Valdemar KARLSSON Sweden Male Red 0 0 175 m 210 m DQ BO
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 104 0 120 m 208 m
Michal DABROWSKI Poland Male White 103.5 0 70 m 207 m
Chris MARSHALL New Zealand Male White 103.5 0 1 m 207 m
Aris IOANNIDIS Greece Male White 103 0 55 m 206 m
Jaakko KESKITALO Finland Male White 102.5 0 156 m 205 m
Mikko NIEMELAINEN Finland Male White 101.5 0 160 m 203 m
Shinya Oi Japan Male White 101.5 0 150 m 203 m
Olivier CELLARIER France Male White 101.5 0 101 m 203 m
Willi HOFFMANN Germany Male White 100.5 0 180 m 201 m
Alexander PAVLOV Russian Federation Male Red 0 0 160 m 201 m DQ BO
Kristian MÄKI-JUSSILA Finland Male Yellow 95 5 99 m 200 m push from the bottom
Alexandr PANGAEV Russian Federation Male White 94.5 0 100 m 189 m
Martin ZAJAC Slovakia Male White 90.5 0 1 m 181 m
Nils MANNE Sweden Male White 83 0 126 m 166 m
Shigeki MORIYA Japan Male White 82.5 0 125 m 165 m
Shuichi GOTO Japan Male White 80 0 123 m 160 m
John HULLVERSON United States Male White 78.5 0 70 m 157 m
Amro DABASH Jordan Male Red 0 0 10 m 157 m DQ BO 1,5m
Gabriel MANNE Sweden Male White 75.5 0 127 m 151 m
Christophe BRUEL France Male White 70 0 118 m 140 m
Amber FILLARY South Africa Male White 70 0 70 m 140 m
Philip FENNELL United Kingdom Male White 69.5 0 80 m 139 m
Mark GOODING United Kingdom Male White 67 0 50 m 134 m
Sidahmed TALHIMET Morocco Male White 57.5 0 50 m 115 m
Alexander VINOGRADOV Russian Federation Male Yellow 4.5 38 161 m 85 m short

Day5: STA Finals

STA

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Gabriela GREZLOVA Czech Republic Female White 95.8 0 05:48 min 07:59 min
Bã©Atrice DEL NEGRO France Female Red 0 0 06:16 min 07:34 min DQ BO
Alice HICKSON United Kingdom Female Red 0 0 05:30 min 07:00 min DQ BO
Yuriko ICHIHARA Japan Female White 79.4 0 03:33 min 06:37 min
Johanna NORDBLAD Finland Female White 79 0 04:00 min 06:35 min
Asumi KESSOKU Japan Female White 77.6 0 04:40 min 06:28 min
Georgina MILLER United Kingdom Female White 76.6 0 04:46 min 06:23 min
Yuki ISOGAI Japan Female White 75.6 0 04:03 min 06:18 min
Emilie VERNIER France Female Red 0 0 05:19 min 06:17 min DQ SP
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 73.4 0 02:24 min 06:07 min
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 73.4 0 01:00 min 06:07 min
Paula HIETANEN Finland Female White 70.2 0 04:33 min 05:51 min
Tomomi HAMAZAKI Japan Female White 70.2 0 04:00 min 05:51 min
Agnieszka KALSKA Poland Female White 69.8 0 02:30 min 05:49 min
Kristina ISEEVA Russian Federation Female White 68.8 0 05:01 min 05:44 min
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 61.6 0 05:04 min 05:08 min
Male results
Aleix SEGURA VENDRELL Spain Male Yellow 111.6 1 07:05 min 09:23 min late start -1P
Goran COLAK Croatia Male White 110.8 0 08:30 min 09:14 min
Martin VALENTA Czech Republic Male White 108.8 0 07:32 min 09:04 min
Timo KINNUNEN Finland Male White 96.4 0 07:10 min 08:02 min
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 96 0 00:01 min 08:00 min
Olivier AZZOPARDI France Male White 94 0 07:00 min 07:50 min
Alban BURLET France Male White 93.2 0 07:02 min 07:46 min
Regis SCARONE France Male White 92 0 07:16 min 07:40 min
Jérôme CHAPELLE France Male White 90.6 0 06:00 min 07:33 min
Tomas JONSSON Sweden Male Red 0 0 06:34 min 07:20 min DQ SP
Willi HOFFMANN Germany Male White 87.6 0 07:11 min 07:18 min
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 86.2 0 03:00 min 07:11 min
Valdemar KARLSSON Sweden Male Yellow 84.2 1 07:07 min 07:06 min short
Valentin ROGALEV Russian Federation Male White 83.4 0 06:15 min 06:57 min
Ossi PELTOLA Finland Male White 83.4 0 05:55 min 06:57 min
Mateusz MALINA Poland Male Red 0 0 02:50 min 00:03 min DQ SP - not in official zone - swim

Day6: DNF Finals

DNF

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Magdalena SOLICH-TALANDA Poland Female White 92.5 0 158 m 185 m WR.
Alice HICKSON United Kingdom Female White 90 0 145 m 180 m NR
Julia KOZERSKA Poland Female White 83.5 0 140 m 167 m
Lydia HOREL France Female White 82.5 0 139 m 165 m NR
Tomomi HAMAZAKI Japan Female White 80 0 125 m 160 m NR
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 78.5 0 24 m 157 m
Anette Rafen OTTZEN Denmark Female White 78 0 42 m 156 m
Marianna KRUPNITSKAYA Russian Federation Female White 77.5 0 140 m 155 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 76 0 113 m 152 m
Asumi KESSOKU Japan Female White 75 0 111 m 150 m
Justyna NOWAK-FERENSZTAJN Poland Female White 75 0 104 m 150 m
Agnieszka KALSKA Poland Female White 75 0 77 m 150 m
Johanna NORDBLAD Finland Female White 65 0 104 m 130 m
Camilla Salling OLSEN Denmark Female White 64 0 83 m 128 m
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 64 0 83 m 128 m NR
Male results
Mateusz MALINA Poland Male White 122 0 201 m 244 m WR
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male Red 0 0 191 m 221 m Airways dip.
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male Red 0 0 203 m 212 m DQ SP airways dip
Goran COLAK Croatia Male Red 0 0 200 m 210 m DQ BO
Pierre CRUBILLE New Caledonia Male White 98 0 152 m 196 m
Ulf LINDBERG Sweden Male White 97.5 0 153 m 195 m NR
Aris IOANNIDIS Greece Male White 94 0 153 m 188 m
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 91.5 0 1 m 183 m
Karol KARCZ Poland Male White 90 0 161 m 180 m
Valdemar KARLSSON Sweden Male White 87.5 0 153 m 175 m
Michal DABROWSKI Poland Male Red 0 0 138 m 175 m DQ SP not facing judge
Kristian MÄKI-JUSSILA Finland Male White 84 0 1 m 168 m
Mikko PÖNTINEN Finland Male White 79 0 131 m 158 m
Pascal REBOUL France Male White 77 0 126 m 154 m

Day 7: DYN Finals

DYN

Diver name Diver country Gender Card Points Penalty Points AP RP Judge remarks
Female results
Magdalena SOLICH-TALANDA Poland Female White 116 0 205 m 232 m NR
Julia KOZERSKA Poland Female White 107.5 0 180 m 215 m
Anette Rafen OTTZEN Denmark Female White 105 0 176 m 210 m NR
Nicolas JUSTINE France Female White 101.5 0 152 m 203 m
Tatiana ZEMSKIKH Russian Federation Female White 100.5 0 180 m 201 m
Alice HICKSON United Kingdom Female Red 0 0 150 m 194 m DQ BO
Miyako ISHIDA Japan Female White 95.5 0 155 m 191 m NR
Christina MICHALOPOULOU Greece Female Red 0 0 150 m 191 m DQ BO - air - out line
Anna-Marie CHRISTIANSEN Denmark Female White 95 0 124 m 190 m
Yuriko ICHIHARA Japan Female White 94 0 123 m 188 m
Sofia TAPANI Sweden Female White 91 0 154 m 182 m
Lucelle SIMMS United Kingdom Female White 90.5 0 105 m 181 m
Veronika KRAVTCOVA Russian Federation Female Red 0 0 152 m 174 m DQ SP extra sign
Elissavet SKEPARNIA Greece Female White 86.5 0 127 m 173 m
Camilla Salling OLSEN Denmark Female White 83.5 0 107 m 167 m
Sylvie GILSON France Female White 82.5 0 125 m 165 m
Male results
Mateusz MALINA Poland Male White 150 0 255 m 300 m WR
Giorgos PANAGIOTAKIS Greece Male White 150 0 254 m 300 m WR
Oleksandr BUBENCHYKOV Ukraine Male White 144.5 0 124 m 289 m WR
Alexandr KOSTISHEN Russian Federation Male White 136 0 251 m 272 m
Martin VALENTA Czech Republic Male White 134 0 230 m 268 m
Krzysztof DABROWSKI Poland Male White 125 0 1 m 250 m
Ulf LINDBERG Sweden Male White 120 0 203 m 240 m NR
Mikko PÖNTINEN Finland Male White 111.5 0 171 m 223 m
Andrey MATVEENKO Russian Federation Male White 110.5 0 130 m 221 m
Pierre CRUBILLE New Caledonia Male White 110 0 171 m 220 m
Tomas JONSSON Sweden Male White 106 0 189 m 212 m
Karol KARCZ Poland Male White 102.5 0 201 m 205 m
Anthony CARLHIAN France Male White 101.5 0 196 m 203 m
Goran COLAK Croatia Male Red 0 0 255 m 200 m DQ SP
Chris MARSHALL New Zealand Male Yellow 99.5 0.5 201 m 200 m short
Michal DABROWSKI Poland Male White 90 0 151 m 180 m